Kupiłem 3/4 kilograma gruszek i 1 i 1/2 kilograma jabłek. Kilogram gruszek kosztował 5,40 ,- a cena kilograma jabłek stanowiła 2/3 ceny kilograma gruszek. Ile zapłaciłem za te zakupy ?

proszę, o pełne odpowiedzi ;/ .
-z obliczeniami !.

2

Odpowiedzi

2013-01-29T15:01:46+01:00
2/3 z 5,40zł = 10,80zł/3 = 3,60zł za kg jabłk
miała być 1/2 kg jabłek więc...
3,60 x 1/2 = 1,80zł z 1/2 jabłek

GRUSZKI
3/4 kg = ?
1kg= 5,40zł

5,40zł x 3/4 
16,20zł/4
4,05zł za 3/4 gruszek 

SUMA
5,40zł za jabłka + 4,05zł za gruszki = 9,45zł zapłaty
15 4 15
2013-01-29T15:05:29+01:00

zapłata za gruszki:

3\4*5.40=4,05[zł] - cena za 3\4 kilograma gruszek

 

zapłata za jabłka:

5,40*2\3=3,60 - cena za kilogram jabłek

3,60*1\2=1,80[zł] - cena za i 1\2 kg jabłek

1,80+3,60= 5,40[zł] - cena za 1 i 1\2 kg jabłek

 

razem:

4,05+ 5,40=9,45[zł]

 

Odp. Za zakupy zapłaciłem 9,45zł.

21 4 21