Odpowiedzi

2010-03-08T22:37:18+01:00
Dane:
2r=30cm----r=15cm
cena małej=16zł
2r=40cm-----r=20cm
cena średniej=20zł
2r =60cm----r=30cm
cena dużej=27zł
szukane :
cena 1 dm2 każdej pizzy=?
musimy obliczyć pole
P= pi *r2
Pm=3,14 *225cm2=706,5cm2=7,06dm2
Pś= 3,14 *400cm2=1256cm2=12,56dm2
Pd=3,14 *900cm2=2826cm2=28,26dm2
teraz musimy cenę każdej podzielić przez pole
16zł :7,06=2,27zł
20zł :12,56=1,59zł
27zł:28,26=0,96zł
zad2
dane:
r=3 cm
szukane :
pole zacieniowanej figury=1/4 P koła- pole trójkąta=?
obliczamy 1/4 pola koła=1/4 *pi *r2
pole wycinka koła= 1/4 *3,14 *9
pole wycinka=7,06cm2
pole trójkąta=1/2 *r2
pole trójkąta=1/2 *9
pole trójkąta=4,5cm2
pole zacieniowanej=7,06cm2-4,5cm2=2,56cm2