Odpowiedzi

2010-03-09T16:34:11+01:00
Japończycy należą do najdłużej żyjących ludzi na świecie.
Najbardziej popularnym świętem w Japonii jest Święto Sanja Matsuri obchodzone jest ku czci trzech wielkich mężów: Hinokuma Hamanari, Hinokuma Takenari i Hajino Nakatomo - założycieli i fundatorów świątyni Senso-ji, najstarszej shintoistycznej świątyni w Tokio.
Niech Was nie zdziwi duża liczba zabandażowanych nastolatek w Japonii .. to subkultura zwana Harajuku, znana z naprawdę ekstremalnych pomysłów na modę, lansuje aktualnie nowy trend Kegadoru, co w wolnym tłumaczeniu oznacza poranione czy też okaleczone idolki.
„Szokującym” świętem może być dla obcokrajowca - Kanamara Matsuri – shinoistyczny Festiwal Płodności , zwany Festiwalem Żelaznego Penisa. Ma on zapewnić płodność i szczęsliwe małżeństwo. W trakcie tego radosnego i wcale nie obrazoburczego dla Japończyków święta sprzedaje się też słodycze … w wiadomym kształcie .
Japończycy słyną z naprawdę niezwykłych wynalazków – od 30 lat pracują nad pralką dla człowieka, tak tak pralką do prania ludzi , która ma zrewolucjonizować proces mycia.
  • Użytkownik Zadane
2010-03-09T16:34:54+01:00
Liczba stuletnich osób w Japonii po raz pierwszy przekroczyła 40 tysięcy i wynosi blisko 40,4 tys. - wynika z opublikowanych dziś danych japońskiego ministerstwa zdrowia. To o ponad 4 tys. więcej niż w zeszłym roku i dwukrotnie więcej niż sześć lat temu.
fot. Michelle Miralles
fot. Michelle Miralles /sxc.hu

Blisko 87 procent (35 tys.) tak wiekowych osób to kobiety. Najstarsza Japonka ma 114 lat i mieszka na Okinawie, gdzie stulatków jest proporcjonalnie dwa razy więcej niż na całym archipelagu. Zdrowe odżywianie się, którego podstawą są jarzyny, i łagodny klimat są od dawna uważane za czynniki sprzyjające długowieczności mieszkańców Okinawy.

Najstarszym Japończykiem jest 112-letni mieszkaniec Kioto, który twierdzi, że tajnik pozwalający osiągnąć długowieczność to spożywanie wszystkiego w umiarkowanych ilościach, bez wybrzydzania na niektóre rzeczy. W Japonii jednak panuje kryzys demograficzny. Wskaźnik dzietności kobiet wyniósł tam w zeszłym roku 1,37, podczas gdy zapewnienie zastępowalności pokoleń wymaga, by kobieta urodziła co najmniej dwoje dzieci (wskaźnik dzietności 2,07).

Ludność Japonii liczy około 127 mln i wykazuje tendencję malejącą; według demografów spadnie ona do około 100 milionów do 2050 roku.

Wśród czynników sprzyjających niskiej liczbie dzieci przychodzących w Japonii na świat wymienia się brak opiekunek do dzieci i pediatrów, koszty utrzymania dziecka, emancypację kobiet, coraz większą niepewność związaną z zatrudnieniem mężczyzn i coraz rzadsze stosunki seksualne wśród par.

By zachęcić do posiadania dzieci, centroprawicowa Partia Demokratyczna, która niedawno zwyciężyła w wyborach parlamentarnych obiecuje miesięczny dodatek w wysokości 26 tys. jenów (190 euro) miesięcznie na każde dziecko aż do ukończenia przez nie szkoły.

Według danych ONZ ponad 20 procent (20,1 proc.) ludności Japonii to ludzie ponad 65-letni. Ich liczba wzrośnie do 31,3 proc. do 2030 roku.