Odpowiedzi

2009-10-22T19:46:35+02:00
Czy masz do tego określoną zasadę? jeśli nie, można to najprościej rozwiązać układem równań, ale nie wiem, czy to na poziomie podstawówki...

książka - x
zeszyt - y
razem 22,1 zł

układ równań do zadania (musisz każde połączyć klamrami)

2x + 3y = 22,1
x = 5y

2(5y) + 3y = 22,1
x = 5y

10y + 3y = 22.1
x = 5y

13y = 22,1/:13
x = 5y

y = 1,7
x = 5 x 1,7 (w tym przypadku iks to znak mnożenia, nie niewiadoma, w zeszycie możesz napisać to jako kropkę)

y = 1,7
x = 8,5

odpowiedź: Cena książki wynosi 8,5 zł, a cena zeszytu 1,7 zł