Odpowiedzi

2009-10-22T19:37:40+02:00
Trudno sobie wyobrazić życie współczesnego człowieka bez telefonu komórkowego, komputera, dostępu do Internetu, samochodu, czy jakichkolwiek innych rzeczy, które mu służą lub spełniają przyjemność. Niestety, niejednokrotnie zapomina się o rzeczach ważniejszych (a moim zdaniem najważniejszych). Mam tutaj na myśli miłość, przyjaźń, rodzinę, wiarę i piękno, które nas otacza. Wiele osób, aby nadążyć za postępem cywilizacyjnym gotowych jest do poświęceń i wyrzeczeń. Wydaje im się, że technika odgrywa najważniejszą rolę w naszych czasach. Ja się z tym nie zgadzam.

Nie wyobrażam sobie jak można stawiać coś ponad uczucia. Miłość jest czymś najpiękniejszym na świecie. Gdy ma się osobę, którą się kocha i gdy jest się kochanym to wszystko idzie jakby łatwiej. Każdą rzecz wykonuje się z drugą osobą albo dla drugiej osoby. Pomaga to pokonać trudności, jakie stają na drodze. W obecnych czasach nie trudno bowiem o kłopot, czy problem. Wszyscy borykają się także ze zmartwieniami, trudnymi chwilami i załamaniami. Dobrze jest żeby jak najszybciej uporać się z takim niepowodzeniem. W tym celu najłatwiej jest zwrócić się o pomoc do przyjaciela. Jest to taka osoba, która pomaga nam w każdej sytuacji, zna nas bardzo dobrze (często jest to znajomość nawet od dzieciństwa), z nią nie trudne będą nam żadne przeciwności losu. W latach obecnych, gdzie wszystko goni czas, coraz częściej nie ma sił ani wolnej chwili, aby zawrzeć bliższą znajomość. Przyjaciół szukamy wtedy za pośrednictwem Internetu, a to jest okropne, żałosne… zwłaszcza dlatego, że nie wiemy, kto jest po drugiej stronie. To takie zimne, bezosobowe.

Ważną rolę w dobie XXI wieku odgrywa także nauka. Ludzie inteligentni, mądrzy, wykształceni są dla nas bardzo ważni. Na przykład dzięki naukowcom powstały takie wynalazki jak tel. komórkowy czy Internet. Lekarze dbają o nasze zdrowie, policjanci o bezpieczeństwo, itp. To wszystko ma na celu polepszyć nasz standard życia, sprawić by było ono łatwiejsze.

Czym byłoby nasze życie bez piękna? Wydaje mi się, że niczym interesującym. Przyroda, która nas otacza, sztuka, sprawiają, że życie nabiera kolorów. Nie wszyscy jednak są w stanie to zobaczy. Trzeba umieć to dostrzec, a przede wszystkim mieć na to czas. Jeśli się tego nauczymy to docenimy wszystko, co jest wokoło. A to obecnie jest nam bardzo potrzebne, ponieważ coraz częściej zaczyna tego brakować. Całe to piękno przeistacza się w brud i smród, spowodowany spalinami, dymami z fabryk, a także naszą ludzką niedbałością, np. śmieceniem.
Jak ważna staje się dla nas rodzina, to chyba każdy wie? Istotne jest aby była to kochająca się rodzina. Nie może być mowy o patologii, która zdarza się niestety coraz częściej. W rodzinie szukamy bowiem miłości i poczucia bezpieczeństwa. A przecież pijany mąż i ojciec nie zapewni tego. Jakie to przyjemne uczucie zobaczyć osobę szczęśliwą, która z uśmiechem na twarzy wraca do domu. Tam czeka na nią obiadek i domowa atmosfera. Czyż to nie jest piękne? Tylko czemu spotykane w tym XXI wieku tak rzadko?

Dużo ludzi jest tak zajętych sobą, że zapominają coraz iż nie tylko oni są na tej kuli ziemskiej. Zapominają o dobrych manierach, godnym człowieka zachowaniu. Są nietolerancyjni i nieuprzejmi. W tłumie osób łatwo by odróżnić osobę życzliwą. Nie napawa to optymizmem, mało tego, daje do myślenia…. Po raz kolejny widać minusy życia w nowoczesnym świecie.

Gdy pada słowo „Bóg” większość mówi - Ja wierzę. I cóż z tego? Skoro ludzi praktykujących jest bardzo mało, a szkoda. Z Bogiem łatwiej jest żyć. Stwórca zawsze pokaże dobrą drogę.Na nasze nieszczęście zapominamy o Nim. Postępujemy źle, czasem nie wiedząc nawet o tym. To straszne do czego doszli już ludzie w obecnym wieku.

Obraz teraźniejszych czasów utrzymuje mnie w przekonaniu, że ludzkość zmienia się na gorsze. Wielu, częściej niż dawniej, kradnie, kłamie, zabija, postępuje źle, niehonorowo, nieetycznie, bez namysłu, zbyt raptownie. Coraz to więcej osób staje się introspektywnymi. Mając coraz więcej problemów zamykają się w sobie i popadają w depresje. Może jest to spowodowane stresem i ciągłą gonitwą za sukcesem, a może bezmyślnością i głupotą? A może jednym i drugim? Proponuje zastanowić się nad swoim zachowaniem, a każdy błąd natychmiast wyeliminować. Jeżeli nie pozwolimy wymrzeć wszystkim tym wartościom, będziemy mogli żyć szczęśliwie we współczesnym świecie.
1 5 1