ZASTOSOWANIE UKŁADÓW RÓWNAŃ W ROZWIĄZYWANIU ZADAŃ TEKSTOWYCH
TE ZADANIA TRZEBA ROZWIĄZAĆ METODĄ PODSTAWIANIA LUB METODĄ PRZECIWNYCH WSPÓŁCZYNNIKÓW!!!
Zad.1
Za dwa różne podręczniki zapłacono 28,80 zł. Gdyby jeden podręcznik był o 25%droższy, a drugi o 25% tańszy,to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego z podręczników.
Zad.2
W hurtowni kupiono 200kg cukru i 150kg mąki za 900zł. Cukier sprzedano z zyskiem 25%, a mąkę z 20% i zarobiono na wszystkim 210zł. Oblicz cenę sprzedaży 1 kg mąki i 1 kg cukru.
POMOCY MAM TO NA JUTRO!!!!!!!!!!!!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T23:30:03+01:00
Zad.1
Za dwa różne podręczniki zapłacono 28,80 zł. Gdyby jeden podręcznik był o 25%droższy, a drugi o 25% tańszy,to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego z podręczników.

x-cena 1 podręcznika
y-cena drugiego

x+y=28,80
125%x=75%y

x+y=28,80
1,25x=0,75y /*4

x+y=28,80 /*3
5x-3y=0

3x+3y=86,4
5x-3y=0
----------
8x=86,4
x=10,80zł
y=18zł

ceny: 18zł i 10,80zł

Zad.2
W hurtowni kupiono 200kg cukru i 150kg mąki za 900zł. Cukier sprzedano z zyskiem 25%, a mąkę z 20% i zarobiono na wszystkim 210zł. Oblicz cenę sprzedaży 1 kg mąki i 1 kg cukru.

x-cena sprzedaży 1 kg mąki
y-cena 1 kg cukru.

200y+150x=900 /:50
25%*200y+20%*150x=210 /:10

4y+3x=18 /*(_1)
5y+3x=21

-4y-3x=-18
5y+3x=21
-------------
y=3zł
3x=18-12
3x=6
x=2zł

mąka 2 zł, cukier 3zł