Odpowiedzi

2009-10-22T23:31:24+02:00
Obraz Rembrandta lekcja anatomii dr Nicolaesa Tulpa Powstał w 1632 roku. Jest to jedno z najsłynniejszych dzieł portretowych
tego artysty. Gówna postać dr Nicolas Tulp to bardzo bliski znajomy Rembrandta. Dzieło przedstawia wielki grupowy portret, mający na celu upamiętnienie działalności Tulpa jako przedstawiciela nauki, który przeprowadza sekcję zwłok.
Na uwagę zasługuje kontrast tak charakterystyczny dla twórców baroku. W tym przypadku malarz zastosował skośne ułożenie zwłok w stosunku do osób skupionych wokół leżącej postaci.. Dzięki temu uzyskał również kompozycję analizowanego dzieła, tworząc podstawę trójkąta rozwartego.
Pierwszy plan obrazu to grupa osób ubranych w ciemne stroje z uwagą i skupieniem wsłuchująca się i obserwująca pracę doktora. Postać naukowca wyróżnia się dzięki kolorystyce ubioru i nakryciu głowy. Istotna rzecz w tym dziele zwracającą uwagę widza, to gra świateł. Artysta umiejętnie w sposób metaforyczny i symboliczny operuje światłem i cieniem.
Portret namalowany przez Rembrandta, to kompozycja otwarta, której zastosowanie ma na celu ukazanie pewnej otwartości na problemy istnienia i przemijania człowieka