×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Hey, mamy teraz na matmie Wielkosc Odwrotnie Proporcjonalne (kurcze dla mnie to czarna magia) dlatego prosze o jak najprostrze wytlumaczenie na czym to

polega. Jak mam np; zadanie Predkosc, droga ,czas w ruchu jednostajnym porstolinowym zwiazane sa w zaleznoscia v=s/t. wielkosciami odwrtonie proporcjonalnymi sa. (i wiem ze tu bedzie odp. PREDKOSC I CZAS, GDY STALA JEST DROGA) ale z czego to wynika, jak odroznic kiedy sa proporcjonalne a kiedy sa odwrotnie proporcjonale.
Prosze o pomoc bo mam niedlugo z tego prace klasowa a nie radze sobie.
Z gory dzieki:)
2

Odpowiedzi

2009-10-23T08:24:19+00:00
Nie dałaś żadnego konkretnego zadania,ale to bardzołatwe ,tylko ciebie przeraża to słownictwo i ja ci ro wytłumaczę inaczej-najpierw fachowa-jeżeli 2 wielkości zależą od siebie w taki sposób,że ich iloczyn jest stały,to mówimy,ze te wielkości są odwrotnie proporcjonalne-np.pole prostokąta,a=6 cm,b=4cm pole= a razy b=24cm czyli iloczyn długości jego2 róznych boków =24 długości boków tego prostokąta są wielkosciami odwrotnie proporcjonalnymi bo np teraz były te boki 6 i 4cm ale moze tez byż 2cm i 12 cm czyli widzisz iloczyn stały,a jeden bok musi sie zwiększyć a drugi zmniejszyc zeby pole sie nie zmieniło-tak samo jest w fizyce =masz wzór na drogę s=v razy t i jezeli ma byc ta sama droga a predkosc sie zwiększy ,to czas na pokonanie tej drogi się zmniejszy-a tak po ludzku-jesli masz do przejechania 100 km i pokonasz to w 2 godz. to predkosc bedzie v=s:t czyli v=100km:2 h czyli =50km/h ale jesli pojedziesz szybciej to czas sie zmniejszy i na tym polega odwrotnosc odwrotnie proporcjonalna bo ty chyba nie rozumiesz co to jest wprost proporcjonalne-a ro proste na zaleznosc wydanej kwoty od zakupioej ilosci na ksiazka koszuje 5 zł-kupisz 2 zapłacisz 10 zł,a kupisz 5 zapłsacisz 25-widzisz jedno rosnie-czyli ilosc i drugie-czli koszt tez rosnie a w odwrotnej jedno rosnie a drugie maleje
0 0 0
2009-10-23T08:24:49+00:00
Wielkości są odwrtonie proporcjonalne gdy zwiększenie jednej wartości spowoduje zmniejszenie drugiej wartości, a iloczyn tych obu wartości pozostaje bez zmian. na tym przykładzie najlepiej jest to wytłumaczyc tak: gdy stała jest droga( mamy do pokonania dany odcinek drogi gdzie długośc nie ulega zmianie, załóżmy że bedzie to 25 km) i mamy go pokonać w ciągu pół godziny to musimy jechać z prędkością 50km\h ( na godzine). Ale teraz gdy bysmy mieli pokonac ten odcinek w ciągu 15 minut( zmniejszył się czas jazdy) to muzimy zwiększyć prędkość do 100km\h "zmniejszenie czasu zwiększyło prędkość, a droga pozostała bez zmian"
To dział równiez w druga stronę gdybyśmy mieli jechać z prędkością 25km\h( teraz zmniejszyła sie prdkość) to zwiększy się czas jaki potrzebujemy na pokonanie tej drogi do 1 godziny przy czym droga znów jest taka sama.
mam nadzieje że wystarczająco wytłumaczyłem
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci