1) W dwóch naczyniach jest razem 6,8 l mleka. Ile litrów mleka jest w każdym naczyniu, jeśli w jednym jest o 2,2 l więcej niż w drugim?
2) Za 3 jednakowe zeszyty i długopisy Jacek zapłacił 18 złotych. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?

2

Odpowiedzi

2010-03-10T17:24:21+01:00
1.
x-pierwsze naczynie
y-drugie naczynie
x+y=6,8
2,2+x=y

x=6,8-y
2,2+6,8-y=y
9=2y

x=6,8-4,5=2,3l
y=4,5l

W pierwszym naczniu jest 2,3 litra mleka a w drugim 4,5litra.

2.
x-zeszyty
y-długopisy

3x+3y=18
2x=y

3x+3*2x=18
9x=18
x=2
y=2*2=4

Długopis kosztował 4zł
1 5 1
2010-03-10T17:24:31+01:00
Zad 1
x - ilość w jednym naczyniu
x + 2,2 l - ilość w drugim naczyniu
x + x + 2,2 = 6,8
2x = 6,8 - 2,2 = 4,6
x = 4/6/2 = 2,3 l
x + 2,2 = 2,3 + 2,2 = 4,5 l
odp
w jednym jest 2,3 l , a w drugim jest 4,5 l
zad 2
x - koszt zeszytu
2x - koszt dlugopisu
3x + 3 razy 2x = 18
3x + 6x = 18
9x = 18
x = 18/9 = 2 zł
2x = 2 razy 2 = 4 zl
odp
długopis kosztowal 4 zł