Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-11T13:18:03+01:00
Stefan Żeromski urodzony w 1864 r. w Strawczynie, wielki polski prozaik, publicysta i dramaturg posługujący się pseudonimami takimi jak Maurycy Zych, Józef Kateria. Autobiograficzna powieść "Syzyfowe prace" pokazuje życie artysty od niełatwej strony. Chroniczne zmaganie się z brakiem pieniędzy, częste choroby i utrata rodziców w znaczny sposób wpływają na pisarza.
Z początku zdobywał doświadczenie pracując w różnych domach szlacheckich, poznawał wówczas ludzi i ich obyczaje. Poznał wówczas swoją pierwszą żonę - Oktawię Rodkiewiczową. Ciekawostką jest, że świadkiem na ich ślubie był sam Bolesław Prus.
S. Żeromski otarł się niemal o otrzymanie Nobla, lecz wpływ proniemiecko nastawionych członków szwedzkiej Akademii wpłynął na negatywną opinię na jego temat przez dzieło "Wiatr od morza". Najważniejszymi dziełami artysty są "Syzyfowe prace", "Ludzie bezdomni", "Siłaczka", "Popioły", "Zmierzch" czy "Przedwiośnie".
Prozaik zaliczany jest do najważniejszych pisarzy tworzących w dwudziestoleciu międzywojennym. We wszystkich swoich dziełach podkreślał wzorce bohaterów. Był niezwykłym patriotom budzącym nadzieję w społeczeństwie poprzez moralne przesłania.
Artysta w 1925 r. zmarł u szczytu wielkości i bezprzykładnej kampanii przeciw niemu.