×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Naczym polega i opracój:

-gospodarka centralnie planowania,
-gospodarka wolnorynkowa
Z góry bardzo dziękuje za pomoc. ! :)
3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-24T10:18:53+00:00
Gospodarka centralna jest to gospodarka podległa panstwu np taka jaka była w Polsce za czasów PRL-u. Państwo kontroluje ceny oraz podaż produktów.

W gospodarce wolnorynkowej firmy i producenci konkurują ze soba o klienta i ceny nie zależą od państwa ale od klientów. np. Jeżeli firma a i b produkują produkt p i jest na niego popyt to tylko od klientów zależy jakiej firmy produkt kupią. Jeżeli firmy a to pewnie wzrośnie podaż i cena tego produktu a firma b obniży cenę swojego aby stać sie konkurencyjną
1 5 1
2009-10-24T10:19:18+00:00
Gospodarka centralnie planowana byla w prl jedynych produktów bylo duzo a innych wogóle i byla tylko jedna firma występowa monopol
1 5 1
2009-10-24T14:57:28+00:00
Gospodarka planowa - gospodarka, opierająca się na założeniach planów kilkuletnich, określających najważniejsze cele rozwoju państwa.

Ten typ organizacji gospodarki jest stosowany w okresie wojny, stosowany był też w większości państwa o ustrojach socjalistycznych, a ich tworzenie i realizowanie jest jednym z najważniejszych zadań kierownictwa partii. Uchwalane są często na określony czas podczas zjazdów partyjnych lub plenum. W historii PRL powszechnie znany jest Plan Trzyletni i plan sześcioletni.

W gospodarce centralnie planowanej to władze ustalają, co, jak i dla kogo ma być produkowane. Ustalane są także ceny poszczególnych produktów. System planowania gospodarczego we wszystkich krajach okazuje się nieefektywny i prowadzi do obniżenia stopy życiowej obywateli.


Gospodarka rynkowa to taka, w której decyzje dotyczące zakresu i sposobu produkcji, podejmowane są przez suwerenne podmioty gospodarcze, kierujące się własnym interesem i postępujące zgodnie z zasadami racjonalności gospodarowania.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci