Potrzebuje jakiś informacji na temat Kotliny Kłodzkiej.
Proszę żeby to było coś co łatwo się mówi, bo to na konkurs recytatorski. Może być wiersz lub np. legenda, albo porostu informacje. Ma być tego ponad strona A4.

Z góry dziękuje.(Jeśli będzie dużo mniej niż str A4 to zgłaszam spam :))

1

Odpowiedzi

2010-03-11T19:32:19+01:00
Czes. Kladská kotlina, niem. Glatzer Kessel) (332.54) – kraina geograficzna w Sudetach Środkowych, główne miasto – Kłodzko. Kotlina jest otoczona przez Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika i wraz z nimi tworzy krainę historyczną zwaną ziemią kłodzką.

ALBOO
Historia średniowiecznego Śląska, a zwłaszcza pogranicza polsko-czeskiego, jest tak interesująca, że Andrzej Sapkowski akcję swojej trzytomowej trylogii - "Narrenturm", "Boży wojownicy", "Lux Perpetua" - umieścił w dużej części właśnie w rejonie Ziemi Kłodzkiej i Dzierżoniowskiej. Ciekawe jest dopasowywanie do rzeczywistości, geografii oraz nazw z trylogii fantasy Sapkowskiego. Oprócz religijnych wojen husyckich na terenie Ziemi Kłodzkiej ścierały się w różnych czasach wojska polskie, czeskie, pruskie, austriackie, niemieckie. Stąd liczne warownie, twierdze, zamki i wieże rycerskie budowane w strategicznych miejscach.Rejon Śląska słynął przez wieki jako teren górniczy. Poszukiwaczami, grzebiącymi w ziemi, często byli Waloni. Wydobywano tu złoto, węgiel i przeróżne minerały. Część zasobów uległa wyczerpaniu, ale specjaliści wciąż potrafią wyszukiwać ciekawe kamienie. Efektowne kamienie, w stanie surowym i przerobionym na biżuterię, można kupić w licznych sklepach na terenie uzdrowisk Kotliny Kłodzkiej.Obszar zajmowany przez Kotlinę Kłodzką jest na tyle niewielki, że łatwo można dotrzeć do różnych ciekawych miejsc pieszo, rowerem, czy podjeżdżając kilkanaście kilometrów autobusem. Sieć PKS dość dobrze pokrywa obszar całej kotliny, chociaż niekiedy, w mniej uczęszczanych miejscach, trzeba długo czekać na autobus. Polecamy przed wyjazdem zapoznać się z aktualnym rozkładem jazdy.