1.Żeglarze wrażają odległości w milach morskich.
1 mila morska = 1,852 km.
Jaś i jego tata brali udział w regatach po Bałtyku.Do południa przepłynęli 12,5 mili, a po obiedzie jeszcze 18,3 mili.Ile kilometrów łączenie pokonali?

2. Szymek kupił 1,5 kg winogron w cenie 4,20 za kilogram. Ile zapłacił?

3.Gosia kupiła 0,45 kg wędliny po 12,40 zł/kg i 1,3 sera po 10,80zł/kg. Ile reszty otrzyma, płacąc banknotem 20 zl? Czy 20 zł wystarczyłoby, gdyby kupiła o 0,15 kg wędlin więcej?

4. Michasia postanowiła upiec biszkopt z jabłkami. W tym celu wzięła od babci przepis i sprawdzała ceny potrzebnych towarów.

Produkty: Ceny:
0,35 kg mąki mąka - 1,80zł/1kg
0,35 kg cukru pudru cukier puder - 3,40 zł /0,5 kg
12 jaj jaja - 2,47 zł / 6 sztuk
250 g pokrojonych jabłek jabłka - 2,80 zł / 1kg

prosze o dobre rozwiązanie ; )

3

Odpowiedzi

2010-03-11T20:26:45+01:00
1.
1 mila= 1,852 km
12,5+18,3=30,8 mili
30,8 x 1,852=57,0416

Pokonali łącznie 57,0416 km

2. 1,5 x 4,20=6.3 zł
Zpałacił 6,30 zł

3.

0,45 x 12,40=5,58 zł (zapłaciła za wędline)
1,3 x 10,8=3,24 zł (zapłaciła za ser)
3,24+ 5,58=8,82zł (tyle zapłaciła łącznie)

20-8,82 zł=11,18 zł ( tyle otrzymała reszty)

0,45+0,15=0,6kg (tyle kupiłaby wędlin w drugim przypadku)
0,6 x 12,40=7,44 zł( tyle za wędliny, gdy ich więcej)
7,44zł+ 3,24zł= 10, 68zł
Tak, 20 zł by jej wystarczyło



4.
0,35 x 1,80=0,63 zł (za mąkę)
0,35 x 6,80=2,38 zł (za cukier)
2,47 x 2=4,94 zł ( za jaja)
0,25 x 2,80=0,7 zł ( za jabłka)

Łącznie zapłaciła 8,65 zł
1 5 1
2010-03-11T20:27:27+01:00
Zad 1. 30,8 * 1,852 w zaokragleniu daje wynik 57km. Czyli to jest 57km z kawalkiem malutkim

zad 2. 4,20 - tyle kosztuje kg
1,5 kg - tyle kupil
500 g - 4,20:2 = 2.10 - tyle zaplaci za 500 g( pol kilograma)
4,20 + 2,10 = 5,30 ( 1 kg + pol kilo = 1,5kg)
Zaplacil 5,30 zl.

zad.3 jakos zle dane napisalas/es z tym serem i nie rozumiem dokladnie , wiec tego nie wiem jak zrobic

zad.4 nie ma pytania. Na przyszlosc pisz dokladniej, oco ci chodzi. Zrobilem tyle co umialem z tego co tu pisze.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-11T20:35:05+01:00
1.
12,5+18,3 mili=30.8mili
30,8*1,852=57,0416km=57km 416m
Odp.Przepłynęli 57km i 416metrów

2.
1,5*4,2=6.3zł
Odp. Szymek zapłacił 6,30 zł

3.
0,45*12,4=5,58
1,3*10,8=14.04
5,58+14,04=19,62
20,00-19,62=0,38
Odp. Dostałaby 38 groszy reszty. Gdyby kupiła 0,15 kg wędlin więcej 20 zł by jej nie wystarczyło

4.
0,35*1,8=0,63zł
3,4*2=6,8 za kilo cukru pudru 0,35*6,8=2,38zł
2,47*2=4,94zł
0,25*2,8=0,7zł

0,63+2,38+4,94+0,70=8,65zł
Odp. Za wszystkie produkty trzeba zapłacić 8,65zł

MYŚLĘ ŻE POMOGŁEM

3 3 3