Odszukaj w tekście mowę niezależną.Przepisz tekst przekształcając mowę niezależną w zależną.

Czerwona róża jest kwiatem najgorętszej miłości. Biała róża oznacza, że obdarowana nią warta jest kochania, a żółta błaga: ,,Odwzajemnij moje uczucia".Biały goździk to niewinne czyste uczucie, któremu wystarczy choćby widok ukochanej. Irys to przypomnienie ,,Mam czułe serce". Konwalia przemawia : ,,Jakaś ty piękna".Mak mówi krótko: ,,Kocham Cię nade wszystko". Stokrotka ogłasza: Doceniam twoją niewinność i nie chcę jej nadużywać". Tulipan jest wart swojej nazwy, bo nie ma wątpliwości: ,,Och,jak dobrze mi z tobą".

Spróbuj ominąć gdzieniegdzie spójnik że. Można zastosować takie np. konstrukcje : prosi o odwzajemnienie, ... żeby odwzajemnić. Czasownik mówić można zamienić na np. wyznaje, zwierza się, przypomina, zapewnia.

daje naj ;)

1

Odpowiedzi

  • Axy
  • Początkujący
2010-03-12T14:44:56+01:00
Mowa niezależna:
,,Odwzajemnij moje uczucia"
,,Mam czułe serce"
,,Jakaś ty piękna"
,,Kocham Cię nade wszystko"
"Doceniam twoją niewinność i nie chcę jej nadużywać"
,,Och,jak dobrze mi z tobą"


Czerwona róża jest kwiatem najgorętszej miłości. Biała róża oznacza, że obdarowana nią warta jest kochania, a żółta błaga o odwzajemnienie jej uczuć. Biały goździk to niewinne czyste uczucie, któremu wystarczy choćby widok ukochanej. Irys to przypomina o czułym sercu. Konwalia przemawia na pochwałę Twojej urody. Mak mówi krótko o miłości do Ciebie nade wszystko. Stokrotka docenia Twoją niewinność i nie chce jej nadużywać. Tulipan jest wart swojej nazwy, bo nie ma wątpliwości, że chce powiedzieć jak dobrze mu z tobą.
10 4 10