Przed początkiem roku szkolnego rodzice i Ewelina doszli do wniosku że trzeba zmienić wystrój jej pokoju. I część mebli w nim stojących. Przeznaczyli na ten cel 1500 zł. Po starannym zaplanowaniu zakupów Ewelina z mamą wybrały się do sklepu z wyposażeniem wnętrz.. Oto lista dokonanych zakupów.
wazon 3,99 zł.
doniczka 2* 9,99 zł.
ramka na zdjęcie 6*3,99 zł.
lustro 15,50 zł.
lampka na biurko 14,99 zł.
zasłony 24,95 zł.
biurko 145, 00 zł.
dywan 229,95. zł.
a) Oszacuj czy Ewelina zmieściła się w zaplanowanej kwocie. b)Ile kosztowały zakupy Eweliny.? Jak to sprytnie obliczyć.?
c) Ewelina ma 30 zł. własnych oszczędności.. Czy może jeszcze kupić plakat za 39,99 zł i pluszaka za 12,45 zł..

3

Odpowiedzi

2010-03-12T20:23:33+01:00
Wazon 3,99 zł.≈4zł
doniczka 2* 9,99 zł.≈20zł
ramka na zdjęcie 6*3,99 zł.≈24zł
lustro 15,50 zł.
lampka na biurko 14,99 zł.≈15zł
zasłony 24,95 zł.≈25zł
biurko 145, 00 zł.
dywan 229,95. zł. ≈230zł

a)4+20+24+15,5+15+25+145+230=478,5

b) 478,5-0,01-0,02-0,06-0,01-0,05-0,05=478,5-0,2=478,3

c)starczy
33 4 33
2010-03-12T20:24:47+01:00
A) Ewelina się zmieściła w zaplanowanej kwocie.
b) zakupy Eweliny kosztowały 478 zł 30 gr
c) Tak może kupić.
87 1 87
2010-03-12T20:36:48+01:00
Mamy 1500 zł
Dodajemy wszystkie koszty do siebie
3,99 + (2 * 9,99 ) + ( 6 * 3,99) + 15,50 + 14,99 + 24,95 + 145,00 + 229,95 = 478 zł 30 gr

1500 zł - 478, 30 = 1081,70
Dodajemy oszczędności Eweliny 1081,70 + 30 = 1111zł 70 gr.

Plakat kosztuje 39,99 zł
Pluszak 12,45 zł

Teraz Obliczamy czy starczy pieniędzy na plakat i pluszaka
1111,70 - (39,99 + 12,45) = 1111,70 - 52,44 = 1059zł 26 gr.

Dodajemy całe koszty do siebie
478,30 + 52,44 = 530 zł 74 gr
Odp: Zakupy kosztowały rodziców i Ewelinę 530 zł 74 gr.
37 1 37