A) Wybierając się na wycieczkę, Marcin kupił 0,6 kg jabłek po 2,35 zł za kilogram, 1 1/4 kg gruszek po 3,40 zł za kilogram i 80 dag mandarynek. Ile ważyły te zakupy.?
b) Ile kosztowały kupione przez Marcina jabłka, a ile gruszki.?
c) Za swoje zakupy Marcin zapłacił łącznie 9,54 zł. Ile kosztował kilogram mandarynek.?

2

Odpowiedzi

2010-03-12T20:50:11+01:00
2010-03-12T20:58:30+01:00
A)Dane :
0,6kg -kupione jablka
1kg jablek-cena 2,35zl
1 1/4 - kupione gruszki
1kg gruszek-cena 3,40zl
80dag-mandarynki

06kg + 1,25kg+ 0,8kg = 2,65kg
Ważyły łącznie 2,65kg

b)1kg-2,35zl
1kg= 100dag
2,35zl-100%
0,235zl-10%
0,235 x 6 = 1,41zl - cena jablek
1kg-3,40zl
1/4kg = 25dag
1 x 3,40 + 0,25 x 3,40= 3,40zl+0,85zl = 4,25zl

c)9,54zl - 1,41zl+4,25zl= 9,54- 5,66=3,88-cena 1kg mandarynek
80dag z 1kg = 0,80
3,88 - 100
0,388 - 10
3,104 - 80
Za 80dag mandarynek zaplaci 3,104zl
3 3 3