1) Dlaczego pinezki mają większe główki od szpilek?
2) Dlaczego nie odczuwamy ciśnienia atosferycznego?
3) Nie można zgnieść orzecha włoskiego dłońmi, ale jeśli umieścimy w dłoniach dwa orzechy i ściśniemy je razem to łupiny pękną. Jaki to ma związek z ciśnieniem?
4)Dlaczego chętniej siedzimy na fotelu niż na krześle?

1

Odpowiedzi

2016-08-22T15:26:51+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
Treści zadań związane są z pojęciem ciśnienia :
p =  \frac{F}{S}

Ciśnienie zależy od siły nacisku : F oraz od powierzchni , na którą działa ta siła naciku : S

zad.1.
Ponieważ pinezki mają dużą powierzchnie ( znacznie większą od szpilek), naciskając na tę powierzchnie wywiera ona mniejsze ciśnienie nasz palec
( im większa powierzchnia tym mniejsze ciśnienie ).

zad.2.
Nie odczuwamy ciśnienia atmosferycznego ponieważ powietrze
( atmosfera ) działa na nas z jednakową siłą z każdej strony - wypadkowa działających sił = 0 N

zad.3..
Podczas sciskania orzecha w dłoni - dotykamy do orzecha dużą powierzchnią styku - wywieramy zbyt małe ciśnienie aby go zgnieść.  Jeżeli natomiast umieścimy w dłoni dwa orzechy - zmniejszamy powierzchnię styku a tym samym zwiększamy ciśnienie między orzechami.

zad.4.
Powierzchnia siedziska  fotela jest znacznie większa od powierzchni siedziska krzesła - im większa powierzchnia styku między ciałami  tym mniejsze ciśnienie . Czyli ciężar naszego ciała rozkłada się na większej powierzchni i wywieramy mniejsze ciśnienie.
 
Wiemy również że oddziaływanie miedzy ciałami jest zawsze wzajemnie, czyli jeżeli nasze ciało naciska na fotel to i fotel naciska na nasze ciało
( czyli wygodniej jest nam siedzieć na większej powierzchni ).
7 4 7