Proszek do prania sprzedawany jest w dwóch opakowaniach:
małym o wadze 500 g i dużym, ważącym 2,4 kg. Małe pudełko proszku kosztuje 7,50 zł.
a) Ile trzeba zapłacić za 1 kg proszku, jeśli kupię go w małych opakowaniach .?
b) Cena 1 kg proszku w dużych opakowaniach jest o 20 % niższa niż cena 1 kg proszku w małych opakowaniach. Ile kosztuje duże opakowanie proszku.?

2

Odpowiedzi

2010-03-13T11:51:33+01:00
A) 7,50+7,50=15zł
b) 7,50+20%=x
x= 7,50+0,20
x= 2zł
x= 7,50+2
x= 9,50 zł
71 2 71
2010-03-13T11:51:38+01:00
A) 2*7,50 zł=15 zł
b) 15*20%=15/5=3 zł
15-3=12zł cena za 1kg duzego proszku
2,4*12zł=28,80 zł-cena duzego proszku
111 4 111