Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T12:56:54+01:00
Doryna to jedna z bohaterek komedii "Świętoszek". Była służącą w domu Orgona. Postać ta odznaczała się barwną osobowiścią. Kłótliwa, nieokrzesana, a zarazem troskliwa i bardzo inteligentna, co niejednokrotnie potwierdzała podczas rozmów z Orgonem. Dbała o dobro domowników, chicała dla nich jak najlepiej. Była bardzo przywiązana do rodziny, której służyła. W dużej mierze dzięki niej nie doszło do ślubu Marianny z Tartufem.
Moim zdaniem jest najbardziej komiczną postacią w komedii "Świętoszek". Niejednokrotnie jej wypowiedzi doprowadzają czytelników do śmiechu. Możemy w nich dostrzec ironię, która w bardzo zabawny sposób wyśmiewa wady innych bohaterów. Widzimy to w szczególności podczas rozmowy z Oragonem po jego powrocie do domu. Doryna usilnie stara się zwrócić uwagę swego pana na słe samopoczucie Elmiry, podczas gdy Orgona interesują wyłącznie losy Tartufa. Dostrzegamy tam również to, że Doryna jest obdarzona dużym poczuciem humoru, gdyż na końcu tej rozmowy oznajmia Organowy, że idzie powiedzieć pani jak mąż o nią wypytywał, podczas gdy Orgon pytał wyłącznie o Tartufa.
Można bardzo łatwo zauważyć, że Doryna jest bardzo istotną postacią w komedii Moliera. Dzięki niej występuje wiele komicznych sytuacji. Jej słowa często doprowadzają nad do śmiechu.
1 2 1