PROSZĘ O SZYBKĄ ODP.

ZAD.1
Oblicz masę (w gramach) prostopadłościanu o krawędziach: 4cm, 5cm, 10cm wykonanego z :
a)soli kamiennej(ρ = 2,16 g/cm³)
b)ołowiu(ρ = 11,33 g/cm³)
c)srebra(gęstość ρ = 10,51 g/cm³)
d)chromu(ρ = 7,15 g/cm³)
e)aluminium(ρ = 2,72 g/cm³)
f)złota(ρ = 19,3 g/cm³)
g)cyny(ρ = 7,3 g/cm³)

ZAD.2
Gęstość materii we wnętrzu tzw. gwiazd neutronowych wynosi 10¹⁵ g/cm³!! Ile samochodów osobowych o masie 1000kg każdy trzeba ''upakować'' w jednym centymetrze sześciennym, aby otrzymać materię o takiej gęstości ?

Daje dużo punktów !!!

3

Odpowiedzi

2010-03-13T14:12:21+01:00
Zad 1
V = 4 cm × 5 cm ×10cm = 200 cm³
ρ = m/V
m = ρ ×V
a)
m = 2,16 g/cm³ × 200 cm³ = 432 g
b)
m = 11,33 g/cm³ × 200 cm³ = 2266 g
c)
m = 10,51 g/cm³ × 200 cm³ = 2102 g
d)
m = 7,15 g/cm³× 200 cm³ = 1430 g
e)
m = 2,72 g/cm³ × 200 cm³ = 544 g
f)
m = 19,3 g/cm³ × 200 cm³ = 3860 g
g)
m = 7,3 g/cm³ × 200 cm³ = 1460 g
Zad2
Gęstość 10¹⁵ g/cm³ informuje nas o tym że w 1 cm³ znajduje się 10¹⁵ g masy
10¹⁵g = 10¹²kg
Jeden samochód ma masę 1000 kg = 10³kg
10¹²kg /10³kg = 10⁹
czyli aby otrzymać materię o takiej gęstości w 1 cm³ trzeba upakować 1000000000 takich samochodów
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T14:34:20+01:00
Zad. 1
Dane (ogolne):
a = 4cm
b = 5cm
c = 10cm

Oblicz:
V = ?
V = a*b*c
V = 4cm * 5cm * 10cm
V = 200cm³

a)soli kamiennej(ρ = 2,16 g/cm³)
m = V*ρ
m = 200cm³ * 2,16 g/cm³ |cm³ sie skracaja
m = 432 g

b)ołowiu(ρ = 11,33 g/cm³)
m = V*ρ
m = 200cm³ * 11,33 g/cm³ |cm³ sie skracaja
m = 2266 g
m = 2.266 kg

c)srebra(gęstość ρ = 10,51 g/cm³)
m = V*ρ
m = 200cm³ * 10,51 g/cm³ |cm³ sie skracaja
m = 2102 g
m = 2.102 kg

d)chromu(ρ = 7,15 g/cm³)
m = V*ρ
m = 200cm³ * 7,15 g/cm³ |cm³ sie skracaja
m = 1430 g
m = 1.430 kg

e)aluminium(ρ = 2,72 g/cm³)
m = V*ρ
m = 200cm³ * 2,72 g/cm³ |cm³ sie skracaja
m = 544 g

f)złota(ρ = 19,3 g/cm³)
m = V*ρ
m = 200cm³ * 19,3 g/cm³ |cm³ sie skracaja
m = 3860 g
m = 3.86 kg

g)cyny(ρ = 7,3 g/cm³)
m = V*ρ
m = 200cm³ * 7,3 g/cm³ |cm³ sie skracaja
m = 1460 g
m = 1.46 kg

Zad. 2
Dane:
ρ = 10¹⁵ g/cm³ = 10¹² kg/cm³ [bo 1g*10³->1000g = 1kg - zeby byla zgodna jednostka]
m(samochodu) = 1000kg = 10³kg

Ilosc samochodow = gestosc pylu/mase jednego samochodu
Ilosc samochodow = 10¹² kg/cm³ / 10³kg |potegi sie skracaja, kilogramy tez
Ilosc samochodow = 10⁹ / cm³

Dlatego wyszla taka "dzika" jednostka bo gestosc informuje nas ile czegos znajduje sie w jakies objetosci.

Odpowiedz: Trzeba by bylo upchac 1 000 000 000 (10⁹) samochodow w 1 cm³.

Mam nadzieje ze pomoglem, pozdrawiam, Crazy. :)
P.S. Oczywiscie sprawdz wynik.! :D
2010-03-13T14:41:22+01:00
1.m=v*d

a)soli kamiennej(ρ = 2,16 g/cm³)
m=v*d=200cm³ * 2,16 g/cm³=432g
b)ołowiu(ρ = 11,33 g/cm³)
m=v*d=200cm³ * 11,33 g/cm³=2266g
c)srebra(gęstość ρ = 10,51 g/cm³)
m=v*d=200cm³ * 10,51 g/cm³=2102g
d)chromu(ρ = 7,15 g/cm³)
m=v*d=200cm³ * 7,15 g/cm³=1430g
e)aluminium(ρ = 2,72 g/cm³)
m=v*d=200cm³ * 2,72 g/cm³=544g
f)złota(ρ = 19,3 g/cm³)
m=v*d=200cm³ * 19,3 g/cm³=3860g
g)cyny(ρ = 7,3 g/cm³)
m=v*d=200cm³ * 7,3 g/cm³=1430g

2.
d=10¹⁵ g/cm³=10^15g/cm³=10^18kg/m³
m=1000kg

xm/1cm3 =10^15kg/m3
1000kg * x /1cm3=10^15kg/m3 */m3
1000kg * x * m3 /cm3=10^15kg / kg
1000 * x * m3/cm3 =10^15
1000* x * 1m * 1m * 1m/1cm* 1cm *1cm = 10^15
1000 * x * 100cm * 100cm * 100cm/1cm* 1cm *1cm=10^15
1000 * x * 1000000=10^15
10^3* 10^6 *x=10^15
10^9x=10^15 :/10^9
x=10^6
x=1000000

x-ilość samochodów
^-do potęgi

odp.:trzeba upakować milion samochodów