Napisz wypracowanie na jeden z podanych tematów ( z lektur : "Mały Książę" oraz "Opium w rosole" ) :

1. Gdyby Aurelia zapukała do moich drzwi ... Napisz opowiadanie z dialogiem . ( W pierwszej osobie , charakter Aurelii z książki , zależało jej na atmosferze w domu , wtrącała się do wszystkiego , czyli była wścibska , można wykorzystać powiedzenia z książki ) .

2. Opowiem wam o mojej córce .. Ewa Jedwabińska prezentuje uczniom swoją córkę Aurelię . ( musimy wyobrazić sobie , że jesteśmy Ewą ( matką głównej bohaterki "Opium w rosole" ) , bardzo dobrze mówi o swojej córce , wyjdzie na jaw , że nie rozumiała na czym polega macierzyństwo , przeprosi swoich uczniów , że ich też nie rozumie ) .

3. Na podstawie "Opium w rosole" i innych tekstów lirycznych i epickich przygotuj przemówienie otwierające konferencję poświęconą rodzinie i jej roli w życiu dziecka . ( konferencja w śród gimnazjalistów , zaczynając od przemówienia ) .

4. To była wspaniała podróż ... W imieniu małego księcia przedstaw przeżycia związane z jego wyprawą .

5. Już wiem czym jest prawdziwa miłość . Swą wypowiedź przygotuj w oparciu o lekturę "Mały Książę" i inne teksty literackie . ( Miłość wiąże się z przyjaźnią , wszystko co mówił lis powinno znaleźć się w tekście ) .

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T19:27:10+01:00
Temat 5 (ja bym ten wybrała mi najbardziej odpowiada)

Prawdziwa miłość, czasem trudno ją znaleźć. Z czym sie wiaże miłość? Na to pytanie pomogła mi odpowiedzieć lektura "Mały Książę" która według mnie jest lekturą ponadczasową.
Bardzo zaciekawiła mnie tak książka. Miłość nie jest to tylko wyznanie i zabawa. Jest to wielka odpowiedzialność. Wiążęsie ona z przyjaźnią. Są to dwa uczucia łączące sie ze sobą. Prawdziwością tych dwóch uczuc polega na odpowiedzialności za drugiego człowieka. One nie tylko wiążą nas z drugą istotą, ale pozwalają zrozumnieć i przeżywać otaczajacy nas świat. Ksiażka nauczyłą mnie,ze "dobrze widzi sie tylko sercem najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Ludzka osobowośc tylko wtedy jest w pełni rowinięta gdy człowiek pozna uczucie miłosći i przyjaźni. Mały Ksiązę bardzo ładnie opowiada o miłosci, aby ona kwitła nalezy ja pielegnowac tak jak on pielengnował swoją różę i dbał o nią. Miłośc jest uczuciem delikatnym i kruchym mozna zniszczyć ją jednym złym słowem, ale odbudować jest znacznie trudniej podkresla to cytat "mowa jest źródłęm nieporozumień". Ksiazka nauczyła mnie że w miłosći trzeba byc cierpliwym. Nic nie dzieje się bez powodu. Jednak nie mozna cały czas isc na łatwoznę. Mówi o tym nam cytat "idąc prosto przed siebie nie mozna dojsc zbyt daleko"
Według mnie miłosc to najwazniejesze uczucie w całym wszechswiecie nauczyła mnie tego własnie ta lektura
2 5 2