Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T17:20:40+01:00
Dla wielu nasion i owoców odpowiedni środek transportu stanowi wiatr. Wyposażone w specjalne organy lotne mogą pokonywać duże odległości. Każdy z nas widział wczesnym latem unoszone wiatrem chmury drobniutkich owoców topól, wierzb, mniszka lekarskiego i innych zawieszone w powietrzu na „spadochronach” z jedwabistych włosków. Ten desant może być przenoszony na znaczne odległości. Lotne owoce - oskrzydlone orzeszki występujące u brzóz, grabów, jesionów, klonów, lip, wiązów zachowują się jak śmigło helikoptera, przy bocznym wietrze są transportowane na sporą odległość.

Następną grupę stanowią owoce rozsiewane przez zwierzęta. Przenoszenie ich może się dokonywać zewnętrznie lub wewnętrznie. Owoce przenoszone zewnętrznie, przyczepione do sierści zwierząt lub ubrań ludzi wykształciły różnego rodzaju organy czepne.

Ważną rolę w rozsiewaniu roślin odgrywa płynąca woda. Rzeki są drogami, po których w dół ich biegu przemieszczają się liczne gatunki roślin. Np. rośliny górskie przemieszczają się z wyższych pięter górskich wzdłuż rzek i potoków. Wiele gatunków roślin wodnych ma nasiona przystosowane do rozsiewania przez wodę. Mogą one przez pewien czas utrzymywać się na wodzie dzięki powietrzu zawartemu w śluzowatej otoczce. Stopniowo otoczka rozpuszcza się i nasienie opada na dno, gdzie kiełkuje, często po przepłynięciu pewnej odległości. Tak jest u grzybieni i grążela żółtego . Również wiele gatunków roślin tropikalnych jest przenoszone na sąsiednie wyspy za pomocą prądów morskich.
1 5 1
2010-03-13T17:22:51+01:00
Wiatr - rozsiewa nasiona, które maja skrzydełka
woda - nasiona wpadają do wody i są rozprowadzane
zwierzęta - np.dziki grzebią w ziemi i roznoszą nasiona
człowiek - zasiewa nasiona
Te czynniki mają bardzo duży wpływ na proces rozsiewania nasion
2 3 2