Mam zadnie z WOKu i prosze o pomoc. Pomurzcie mi wybarc podpowiedzcie mi cos o czym mog napisac
napisz prace zawierająca: o d 1-5str.wybierz interesujące cie:
-obrzędy
-obyczaj
zaprezętuj go w 3 róznychwybranych kulturach swiata
niewiem o czym zrobic pomocy

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T19:18:42+01:00
Obrzędy? Wybierz Boże Narodzenie!

Polska
Wigilia, czekanie na pierwsza gwiazdkę... Wiesz co i jak ;)

Rosja
Rosyjskie Boże Narodzenie trwa 3 dni. Huczniej obchodzony jest jednak Nowy Rok i Wielkanoc. Ale wracając do Bożega Narodzenia... Rosjanie obchodzą te świeto z rodziną przy suto zastawionym stole. Prezenty przynoszą Dziadek Mróz i śnieżynka. Chłopcy są obdarowywani przez ową Śnieżynkę, a dziewczęta przez Dziadka. W nocy z 6 na 7 stycznia nasi wschodni sąsiedzi idą do cerkwi na Liturgię Narodzenia Pańskiego. Świątynie są wtedy udekorowane na złoto. Co ciekawie, Rosjanie również mają soją wigilię. Nazywa się ona soczelnik (6 styczeń), na którym oibowiązkowo musi się znaleźć 12 dań (skąd my to znamy? :)). Wśród nich sa pierniki, zupy, grzyby, rzadziej ryby. Czasami występuje zupa piwna, która w Rosji jest znana jako staropolskie danie. "Gwoździem" wieczerzy jest jednak kutia (czasmai występuje tez u nas). Natomiast główne danie na światecznym obiedize to gęś z jabłkami.

Węgry
W kraju naszych bratanków Boże Narodzenie jednoczy ludzi wszystkich wyznań. Obchodzą je nawet ateiści. Każdy tydzień poprzedzajacy najważniejszą "złotą niedzielą" ma swoją nazwę. Kolejno: papierowy, brązowy i srebrny. W "złotą niedzielę" Węgrzy robią wielkie porzadki i kupują choinkę.
Ogólnie święta na Węgrzech są niezwykloe ciekawe. 6 grudnia po domach chodzi osoba przebrana za Mikołaja razem z towarzyszącym jej diabłem. Dziadzio Mikołaj wypytuje dzieci, czy były grzeczne. Te usłuchane nagradza, a niedobre karci. 13 grudnia to dzien Św. Łucji. W ten dzień nie wolno wykonywać żadnych "kobiecych" prac. Przygotowuje się też "krzesło czarownicy", które wstawia się do koscioła. Jeśli usiądzie na nim czarownica będzie widać jej rogi (krzesło wykonane jest z konkretnej mieszanki drewna). Oczywiście to tylko zwyczaj i nikt w to nie wierzy.
Węgrzy otrzymują prezenty od aniołka w wigilię. Po skromnej kolacji namłodzsze dziecko rozdzila podpisane prezenty. Tak jak w Polsce, dzieci przed świetami piszą list z tym, co chicałyby dostac.
Węgrzy mają bardzo "słodką" wigilię - podczas niej jedzą pralinki, ciastka, zupę z orzeszkami i wisienkami, galaretki.