Proszek do prania sprzedawany jest w dwóch opakowaniach: małym o wadze 500g i dużym, ważącym 2,4kg. Małe pudełko proszku kosztuje 7,50zł.

a)Ile trzeba zapłacic za 1kg proszku, jeśli kupuje się w małych opakowaniach?

b)cena 1kg proszku w dużych opakowaniach jest o 20% niższa niż cena 1 kg proszku w małych opakaowaniach. Ile kosztuje duże opakowanie proszku?

2

Odpowiedzi

2010-03-14T10:44:27+01:00
A) 1 kg proszku 2x7,5=15 zł
b) 20%z 15 zł= 3 zł jest o 3 zł nizsza tj: 12 zł kosztuje
2,4 kgx 12 zł=28,80 zł -duzeopakowanie proszkui
1 5 1
2010-03-14T10:45:53+01:00
A)

2*500g = 1000 g = 1 kg
2*7,50 zł = 15 zł

B)

20% z 15 zł =3 zł
15 zł-3 zł=12 zł
12 zł-1 kg
2,4 kg=28,8 zł
odp. Cena proszku w dużym opakowaniu to 28,8 zł


1 5 1