1a).Na lekcji wf.3/4 chlopcow z klasy VI gralo w pilke nozna.pozostalych czterech chlopcow kibicowalo swoim kolegom .ilu chlopcow bylo w tej klasie ?
b)ilu ucznoiw bylo w tej klasie jesli liczba dziewczynek stanowila 5/4 liczby chlopcow?
2.Wojtek,wybierajac sie wraz z kolegami na wycieczke w gory zabral ze soba cztrey tabliczki czekolady .obliczyl ze jesli kazdemu koledze da po 3/4 tabliczki to dla niego zostanie 1/4 tabliczki.
a)ilu kolegow wyruszylo z wojtkiem na wycieczke ?
b)po jakim kawalku czekolady powinien dac kazdemu koledze aby wszyscy,łacznie z nim dostali po tyle samo ?
(prosze zapisujcie wszystkie obliczenia)
3.Za 1 i 3/4 kilograma winogron zaplacilem9.80 zł ile kosztuje kilogram tych winogron?
4.Kupilem 3/4 kilograma gruszek, i 1 i 1/2 kilograma jablek.kilogram gruszek kosztowal 5,40 zł a cena kilograma jablek stanowila 2/3 ceny kilograma gruszek.ile zaplacilem za zakupy ?

3

Odpowiedzi

2010-03-14T12:54:39+01:00
Miałem to chyba na lekcji więc pomogę.

Zadanie nr.3

1.75kg-9,80zł
| :1,75 | :1.75
1kg - 5,6zł

Odpowiedź. 1 kg winogron kosztowało 5,6 zł.

PS.Można też zapisać 5,60zł.

1 1 1
2010-03-14T13:12:17+01:00
Zadanie 1
a)
1-¾=¼
¼wszystkich chłopców=4
wszyscy chłopcy=16
Odp.: W tej klasie było 16 chłopców.

b)
dziewczynki:
16×⁵/₄=4×⁵/₄=²⁰/₁=20

20+16=36
Odp.:W tej klasie jest 36 uczniów.

Zadanie2
Dane:
-zabrał 4 tabliczki czekolady

a) 4-¼=3¾=¹⁵/₄
¹⁵/₄:¾=¹⁵/₄×⁴/₃=⁵/₁=5
Odp.:Z Wojtkiem było 5 kolegów.

b)4:6=⁴/₆=²/₃
Odp: Każdy z nich powinien dostać ⅔ czekolady.

Zadanie3
Dane:
-1¾ kg winogron- 9,80zł

1¾kg=1,75kg
3×25=75
4×25=100

(To na dole to ma być dzielenie pisemne)

_5,6_
980:175
-875
-------
1050
-1050
--------
====

Odp.:Kilogram winogron kosztuje 5,60zł.

Zadanie4
Dane:
-¾kg gruszek
-1½kg jabłek= 1,50zł
-kg gruszek 5,40zł
-kg jabłek ⅔ ceny kg gruszek =3,60zł

5,40×⅔=5⁴/₁₀=⁵⁴/₁₀×⅔=¹⁸/₅=3⅗=3⁶/₁₀=3,60[zł]

0,75×5,40=4,0500

3,6×1,5=5,40

4,05×5,40=9,45[zł]

Odp.:Za zakupy zapłacono 9,45zł.




POWINNO BYĆ DOBRZE BO DOKŁADNIE TAKIE SAMO ZADANIE ROBILIŚMY NA LEKCJI W SZKOLE:D
2010-03-14T13:14:40+01:00
1. a)
x = wszyscy chłopcy

x= 3/4x + 4
-4= 3/4x - x
-4= - 1/4 podzielić na (-1/4)
x= 16

b)
x= wszyscy uczniowie

x= 16 + ( 5/4 * 16)
x= 16 + 20
x= 36

2. a)
4= tabliczki czekolady
4* 3/4= 3 - tylu było kolegów
4* 1/4 =1 - Wojtek zjadł 1 czekoladę
b)
4 podzielić na 4 = 1

3.

9.80 podzielić na 1 i 3/4 = 5.60 zł

4.

3/4 * 5,40= 4.05 zł

2/3 * 5,40= 3.60 zł

4.05 + 3,60 = 7.65 zł