Ola kupiła 2kg bananow i 3kg mandarynek, placac lacznie 20zl. Basia zas kupila o polowe wiecej kg bananow i o 33 i 1/3 % mniej kilogramow mandarynek niz Ola. Zaplacila razem 17.5zl. Ile nalezy zaplacic za 4kg tych bananow i 6kg takich mandarynek?

1

Odpowiedzi

2010-03-14T17:20:21+01:00
M - cena kilograma mandarynek
b - cena kilograma bananów

{2b+3m=20 /:2
{3b+2m17,5

{b=10-1,5m
{3b+2m=17,5
3(10-1,5m)+2m=17,5
30-4,5m+2m=17,5 /-30
-2,5m=-12,5 /:(-2,5)
m=5 [zł]

b=10-1,5m
b=10-1,5*5
{b=2,5[zł]
{m=5[zł]

4b+6m=10+30=40[zł]
ODP. Za 4 kilogramy takich bananów i 6kg tych mandarynek trzeba zapłacić 40 złotych