Odpowiedzi

2010-03-14T19:43:24+01:00
Hmm..

Syn Marnotrawny wraca do ojca i przeprasza ze roztrwonil caly majatek, prosi go o wybaczenie.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-14T20:14:27+01:00
Malarz w opisywanym płótnie odwołał się do biblijnej przypowieści o synu marnotrawnym, który po roztrwonieniu majątku wrócił do rodzinnego domu. Dodał własną wizję samego powitania.

Obraz ma pionową kompozycję, utrzymany jest w ciemnych barwach, natomiast dominują także odcienie czerwieni oraz brązu. Drugi plan dzieła został pogrążony w przeklętym mroku. Zwracający uwagę, jaśniejszy akcent na pierwszym planie stanowi postać klęczącego przed ojcem syna marnotrawnego. Jest to człowiek biednie ubrany, bosy.. Młody mężczyzna jakby w geście pokory i ufności, przytula się do piersi ojca, który stoi, z długą, siwą brodą. Ten ostatni położył mu dłonie na ramionach w geście wybaczenia. Blada twarz ojca wyraża radość z powrotu syna. Ojciec i syn spotkali się u wejścia do dostatniego domu o architekturze charakterystycznej dla renesansu.

Padające z lewej strony światło wydobywa z mroku dwie sylwetki mężczyzn ubranych w stroje nie towarzyszące czasom biblijnym. Nastrój powagi dominuje w całym dziele. Być może owe postacie to krewni, z trudem możemy je rozpoznać.