Zad.1
Ile butelek należy przygotować o pojemności 3/4 l, aby rozlać do nich 120l
napoju.
Zad.2
Buty kosztowały 80 zł, ile kosztują po obniżce 2/10.
Zad.3
Bluza kosztowała 80 zł, jesienią jej cena wzrosła o 0.2, a wiosną obniżono
znowu o 2/5. Jaka była cena tej bluski wiosną?
Zad.4
Na wycieczkę pojechało 28 osób, co stanowi 7/8 wszystkich uczniów 6 klasy.
Ile osób zostało w klasie?
Zad.5
Na ogrodzenie prostokątnej łąki o długości 120 m zużyto 420 m siatki. Ile
arów ma powierzchnia łąki?
Zad.6
Jaka jest cena działki z ogłoszenie "Sprzedam działkę budowlaną 8.4 a 25 zł
za metr kwadratowy?
Zad.7
Za działkę o powierzchni 3,2 zapłaconi 1360 złoty. Jaka była cena za 1 metr
kwardratowy?
Zad.8
Ile kosztuje wykładzina o wymiarach 350 cm x 420 cm, jeśli za 1 m
kwadratowy wykładziny trzeba zapłacić 65 zł?
Zad.9
Ile m wody mieści się w naczyniu w kształcie prostopadłościanu o wymiarach
100 cm, 0.2 m, 15 dm?
Zad.10
a) Ile dm3 piasku zmieści się w piaskownicy w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 3m, 25dm, 50cm?
b) Ile należy wsypać piasku by sięgał do 4/5m?
Zad.11
Ile należy zakupić siatki aby nagrodzić działkę w kształcie trójkąta równobocznego o boku 225,5 m (furtka ma szerokość 15dm).
Zad.12
Do stołówki kupiono 80 opakowań makaronu po 5.50 zł za opakowanie i o 15
mnie opakowań ryżu po 4.20 żł za opakowanie. Na zakupy jurtownia idzieliła 0.2
rabatu. Ile zapłacono za te zakupy?
Zad.13
Za 0.5 kg sera zapłacono 9 zł. Ile kosztuje 0.75 kg tego sera?
Zad.14
Joasia kupiła 230g orzechów po 38 zł za kilogram. Ile zapłaciła?
Zad.15
Za 0.35 dag sera zapłacono 5,46. ile kosztuje 1 kg sera?
Zad.16
Za 2/5 kg sera i 30 dag szynki zapłacono 11,26. Kilogram szynki kosztował 18.20 zł.
Ile kosztował kg sera?\
Zad.17
W nocy temperatura spadła do -16 stopni C a w dzień wynosiła 7 stopni C. Jaka była różnica temperatury?
Zad.18
Michalina spała od 21:45 do 7:10. ile minut spała?
Zad.19
Na mapie w skali 1 : 500 000 droga ma długość 2 cm. Jaka jest rzeczywista długość (w kg)?
Zad.20
Z młyna do piekarni 150 m. Ile to cm na planie w skali 1 : 5000

6 klasa

2

Odpowiedzi

2010-03-14T20:36:03+01:00
1)120/¾=160-tyle butelek należy przygotować
2)8*2/10=8/5=1i3/5
3)80*0,2=16-tyle wynosiła podwyżka
80+16+96-tyle kosztowała bluza po podwyższe o 0.2
95*2/5=38-tyle wynosiła obniżka wiosenna
96-38=58-tyle kosztowała ostatecznie kurtka
4)28/ 7/8=32-tyle jest uczniów
6,7)nie zabardzo wiem o co chodzi ale jak napiszesz mi jeszcze raz to rozwiaze (bo nie ma jednostek)
8)350*420=147000 cm kwadratowych
147000=1470 metrów kwadratowych
1470*65 zł=95550-tyle trzeba zapłacić
11)15 dm=0,15 m
225,5m-0,15=33,825tyle metrów siatki trzeba kupić
12)80*5,5=440-tyle zapłacono za makaron bez rabtu
80-15=65-tyle zakupiono opakowan ryzu
65*4,20=273-tyle zapłacono za ryz bez rabatu
440+273=713-tyle zapłacona za zakupy bez rabatu
713/0,2=
13)dziewieć razy zero przecinek siedemdziesiat pieć|kreska ułamkowa|zero przecinek pieć i obliczyć i masz;p
14)dwiescie trzydziesci gram pomnozyć przez 38\kreska ułamkowa\tysiag gram i obliczas i jedziesz dalej:D
15)sto dag pomnożyć przez pieć przecinek czterdzieści sześć \kreska ułamkowa\zero przecinek trzydzieści pieć
17) 16+7=23 stopni
19)500000*2=1000000[cm] i teraz zamień na metry
20)150m=15000[cm]
15000*5000=75000000.

Licze na najlepsze;)
7 3 7
2010-03-14T21:19:51+01:00
Zad.1

3/4l = 0,75l
120 : 0,75 = 160
Odp: Należy przygotować 160 butelek

zad.2

Cena butów przed obniżką - 80 zł
Obniżka - 2/10 = 20%
100 % - 80 zł
20 % - x zł
x= (20 x 80) : 100
x=1600 : 100
x=16 zł
80 zł - 16 zł = 64 zł
Odp: Buty po obniżce kosztują 64 zł

zad.3

Cena bluzki po podwyżce - 80 zł
Podwyżka - 0,2 = 20%
100 % - 80 zł
20 % - x zł
x= (20 x 80) : 100
x=1600 : 100
x=16 zł
80 zł + 16 zł = 96 zł
Cena przed obniżką - 96zł
Obniżka - 2/5 = 40%
100% = 96
40% = x
x = (40 x 96) :100
x = 3840 : 100
x= 38,40
96zł - 38,4 = 57,60 zł
Odp : Cena bluzki wiosną wynosiła 57,60zł

zad.4

Ilość osób, które pojechały na wycieczkę- 28
7/8 = 0,875×100% = 87,5 %
100% - 87,5% = 12,5%
87,5 % - 28
12,5% - x
x= (12,5 x 28) : 100
x= 350 : 87,5
x= 4
Odp: W klasie zostały 4 osoby.

zad.5

jeden z boków prostokąta - 120 m
drugi bok prostokąta - 90m
obwód- 420m
120 x 2 = 240
420 - 240 = 180
180 : 2 = 90
P=a x b
P= 120m x 90m
P= 10800m²
1ar = 100m²
P= 10800m² : 100
P= 108a

zad.6

cena 1 m² = 25 zł
1a = 100m²
8,4a x 100 = 840m²
840m² x 25 = 21.000zł
Odp: Cena działki wynosi 21.000 zł

zad.7
nie ma jednostek przy tym 3.2
więc jak miało być w arach to rozwiązanie jest takie:
3.2a= 320m²
1360 zl ÷ 320 m²= 4,25 zł za m²

A jeżeli miało być w hektarach to:
3.2 ha= 32000 m²
1360 zl ÷ 32000 m²= 0,0425 zł za m²

Bardziej prawdopodobna jest pierwsza wersja ;)

zad.8

P= a x b
a=350cm
b=420cm
1m² = 100cm²
P= 350 x 420
P=147000cm ²
P= 147m²
147 x 65 = 9555
Odp: Wykładzina kosztuje 9555 zł

Zad.9

a-100cm
b-0,2m=20cm
h=15dm=150cm
V=Pp x h
V= 100 x 20 x 150
V = 300000cm³
V = 300dm³
V = 0,3m³
Odp: w naczyniu mieści się 0,3m³ wody

zad.10

a)
a= 3m=30dm
b= 25dm
h=50dm=5dm
V=Pp x h
V= 30 x 25 x 5
V = 3750dm³
Odp: w piaskownicy mieści się 3750dm³ piasku
b)
4/5 × 3750dm³ = 3000 dm³

zad.11

a=225,5m=2255dm
2255 x 3 = 6765
6765dm - 15dm = 6750 dm
6750dm=675m
Odp : należy kupić 675 metrów siatki.

Zad.12

ilość opakowań makaronu - 80
cena 1 opakowania makaronu - 5,5zł
5,5zł x 80 = 440 zł
80 - 15= 65
ilość opakowań ryżu - 65
cena 1 opakowania ryżu - 4,20
4,2 x 65 = 273 zł
razem = 273zł + 440 zł = 713 zł
rabat = 0,2 = 20 %
100% - 713
20% - x
x= (713 x 20) :100
x= 14260 : 100
x= 142,6
713 - 142,6 = 570,4zł
Odp ; za zakupy zapłacono 570,4 zł

zad.13

cena 0,5kg sera - 9zł
cena 0,75kg sera- x
cena kg sera = 9 x 2 = 18 zł
1kg - 18zł
0,75kg - x
x=(18 x 0,75) : 1
x= 13,5
Odp: Za 0,75kg sera zapłacono 13,5zł

zad. 14
cena 1kg orzechów = 38zł
1kg=1000g
1000g - 38zł
230g - x
x= (230x38) : 1000
x= 8740 : 1000
x= 8,74
Odp ; joasia zapłaciła 8,74 zł

zad.15

cena 1 kg sera - x
1kg=100dag
100dag - x zł
35dag - 5,46
x= (5,46 x 100) : 35
x= 546 : 35
x = 15,6
odp ; 1 kilogram sera kosztuje 15,6 zł

zad.16
Układamy równanie wyliczamy x
2/5x+ 0.3 * 18.20 zl= 11.26 zł
2/5x+ 5,46 zl = 11,26 zł
2/5x= 11.26zł - 5.46 zł
2/5x= 5,79 zł / ×5/2
x= 14.48 zł

Zad.17

7 C - (-16 C) = 7 C + 16 C = 23 C
Odp: Różnica temperatur wynosiła 23 stopni C.

Zad.18

Od 21 : 45 do 00:00 = 2 godz 15 min
Od 00:00 do 7:10 = 7godz 10 min
7godz 10 min + 2 godz 15 min = 9 godz 25min
1 godz = 60 min
9 godz= 9 x 60 = 540 min
540 min + 25 min = 565min
Odp : Michalina spała 565 min

zad.19
Nie ma długości w kg chyba chodziło ci o km
1cm= 500 000cm
500 000cm= 5000m
5000m= 5 km

1cm= 5km
2cm= 10 km

Zad. 20
1cm= 5000cm
1cm= 50m

3cm= 150 m

Odp. Na planie 150 m

Licze że dasz mi najlepsze, zrobiłem wszystkie zadania ;)
15 4 15