Pierwszy raz zwracam się do Was z prośbą o rozwiązanie zadania. Mam nadzieję, że mogę liczyć na Waszą pomoc. Z góry dziękuję.
Oto zadanie:
Ogrodnik zebrał 110 kg jabłek, które ułożył w trzech jednakowych skrzynkach. Jedna skrzynka ważyła brutto 34 ¾ kg, a druga- 36, 3 kg. Trzy puste skrzynki ważą razem 6 ¾ kg. Ile jabłek było w trzeciej skrzynce??

3

Odpowiedzi

2009-10-25T17:12:06+01:00
DANE:
110kg - waga netto jabłek;
x - waga brutto 1 skrzynki= 34 3/4kg;
y - waga brutto 2 skrzyni= 36,6kg;
6 3/4kg = waga trzech pustych skrzyń;

SZUKANE:
z-waga trzeciej skrzynki jabłek netto;

ROZWIĄZANIE:
6 3/4:3 = 2 1/2 => waga pustej jednej skrzynki;
x= 34 3/4 - 2 1/4 = 32 2/4 => waga 1skrzyni netto;
y= 36,3 - 2 1/4= 36,3 - 2,25=34,05 => waga 2 skrzyni netto;
z=110 - 32 2/4 - 34,05
z= 110 - 32,50 - 34,05
z= 43,45kg

Odp. Waga netto trzeciej skrzyni wynosi 43,45 kg.
2009-10-25T17:16:37+01:00
6,75kg:3=2,25kg
100kg-6,75kg=93,25kg
93,25kg-(34,75kg+36,3kg)=93,25kg-71,05kg=22,2kg
22,2kg+(2*2.25kg)=22,2kg+4,5kg=26,7kg
Odp:w Trzeciej skrzynce jest 26,7kg jabłek.
2009-10-25T17:18:46+01:00
6¾=6,75
6,75:3=2,25
a-waga netto I skrzynki (bez zawartości)=34 ¾ kg-2,25=34,75kg-2,25=32,5
b-waga netto II skrzynki (bez zawartości)=36,3kg-2,25=34,05
c-waga netto III skrzynki (bez zawartości)
a+b+c=110
32,5+34,05+c=110
c=110-32,5-34,05
c=43,45kg
43,45kg jabłek było w trzeciej skrzynce