Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-15T17:14:31+01:00
Malarstwo i rzeźba gotycka .
Wśród budowli gotyckich najliczniejsze to kościoły, klasztory, ratusze, hale targowe . Materiałem budowlanym jest cegła . Okna i drzwi wykończone są łukiem łamanym, zdobione witrażami . Portale zakończone są strzelistym łukiem . Cechy stylu gotyckiego to lekkość i strzelistość .
Przykłady :
Kościół Mariacki w Krakowie, kościół św . Jana w Toruniu, katedra we Wrocławiu
Występuje tu styl krzyża łacińskiego bądź greckiego .

Malarstwo rozwinęło się ok IV wieku . Powszechna była tematyka religijna .
W katakumbach ściany były pokryte malowidłami, najczęściej malowane były : gołąb, grono, palma, pasterz- czyli symbolika chrześcijańska .
Cechy malarstwa to hierarchiczne przedstawienie postaci (ważniejsze osoby były bliżej), płaskość postaci i obrazy uzupełniane złotem .
Na początku renesansu pojawił się pejzaż .
Malarstwo służyło m.in . upiększaniu Domu Bożego .
Kolory w malarstwie średniowiecznym są symboliczne, odzwierciedlają zmieniające się stale wartości . Malarstwo było w całości religijne .
Główną tematyką było życie i męczeństwo Chrystusa .
Pierwsze obrazy były anonimowe .

Sztuka romańska X- XII w.
Główne typy budowli : kościoły i twierdze . Materiał z którego budowano to kamień. Sprowadzano budowy do prostych figur geometrycznych . Występowały małe otwory w murach . Sztuka romańska to sztuka surowa, dotyczyła przede wszystkim architektury sakralnej . Zaczęły pojawiać się rotundy, czyli budowy na polu koła . Występowały wieże i przybudówki. Przykłady :
kościół św. Andrzeja w Krakowie, Krzywa Wieża w Pizie, katedra Notre Dame.
budowano na plan krzyża łacińskiego . Katedra romańska to budowla o stylu bazylikowym . ściany były grube , mury solidne. budowle były ciężkie, masywne, zwarte, miały charakter obronny . Materiałem był kamien lub cegła .

Ze starego zeszytu od polskiego , mam nadzieję że się przyda (;
24 3 24
2010-03-15T17:15:28+01:00
Gotyk:
malarstwo:,alowano wtedy obrazy do kościołów na deskach farbami zwanymi temperowymi( tak jakby naturalne np. z domieszkiem jaja kurzego)tematem obrazów gotyckich były sceny z ewangelii, z życia męczenników i świętych. zdarzało się że powstawały o tematyce świeckiej.głównym zadaniem gotyku na obrazach było brak kontur, usiłowanie pokazania człowieka takim, jakim jest naprawdę w wyglądzie, odczyciach oraqz w otoczeniu. dobrze posługiwano się światłocieniem
rzeźba:głównie tematyka kościoła rzeźbiono w drewnie i zdobiono np. złotem. Tryptyki ( ołtarz ruchomy ze skrzydłami) były wyposarzone w takie właśnie rzeźby przykładem jest ołtarz Wita Stwosza w Krakowie
romanizm:
malastwo: najczęściej były to freski w kościołach, iluminacje to takie umieszczane na początkach np. jakiegoś rozdziału w ksiegach. malowano tak: tworzono rysunek konturowy, następnie wypełniano go płasko położonymi żywymi kolorami o silnych, nawet jaskrawych barwach, kontrasty
rzexba: prawie wszystkie rzeźby były w świątyniach, upiększały łuki nad drzwiami, portal, czy tympanon, głównie płaskorzeźby były umieszczane na kolumnach wiesz, tak naokoło... Rzeźbiono na płaszczyźnie, więc mieli duzże pole do popisu... np Drzwi Gnieźnieńskie
22 4 22