Zadania tekstowe z zastosowaniem równań.
Zad.1.Wdwóch naczyniach jest razem 6,8 l mleka. Ile litrów mleka jest w każdym naczyniu, jeśli w jednym jest o 2,2 l więcej niż w drugim?
Zad.2. Za 3 jednakowe zeszyty i długopis Jacek zapłacił 18 złotych. Długopis jest dwa razy droższy od zeszytu. Ile kosztował długopis?
Zad.3. Dorośli za bilet wstępu do ZOO płacą po 11 zł. Cena biletu dla dziecka stanowi połowę ceny biletu dla dorosłego. W niedzielę ZOO odwiedziło 1200 osób. Wydały one na bilety 9350 zł. Ile dzieci w tym dniu było w ZOO?
Te zadania są z analizą !
Z góry dziękuję i daje naj ! ;)))

3

Odpowiedzi

2010-03-15T18:41:59+01:00
1)
x=ilość mleka w 1 naczyniu
y=ilośc mleka w 2 naczyniu

x+y=6,8litra
x=y+2,2

y+2,2+y=6,8
2y=6,8-2,2
2y=4,6
y=4,6:2
y=2,3

x=2,3+2,2=4,5
w 1 naczyniu jest 4,5 litra w drugim 2,3 litra
2)
z - cena zeszytu
d - cena dlugopisu
d=2z (bo dlugopis jest 2x drozszy)

3d+3z=18

3z+3*2*z=18

9z=18

z=2
d=2*2=4

Odp. Dlugopis kosztowal 4zl (a zeszyt 2zl)
3)
x- ilość dzieci
y - ilość dorosłych

5,5x+11y=9350
x+y=1200

5,5x+11y=9350
y=1200-x

5,5x+11(1200-x)=9350
5,5x+13200-11x=9350
-5,5x=-3850
x=700

licze na naj :))
  • Użytkownik Zadane
2010-03-15T18:44:26+01:00
Zad1.
Dane;
x=ilość mleka w 1 naczyniu
y=ilośc mleka w 2 naczyniu

x+y=6,8litra
x=y+2,2

y+2,2+y=6,8
2y=6,8-2,2
2y=4,6
y=4,6:2
y=2,3

x=2,3+2,2=4,5


zad 2

x - koszt zeszytu
2x - koszt dlugopisu
3x + 3 razy 2x = 18
3x + 6x = 18
9x = 18
x = 18/9 = 2 zł
2x = 2 razy 2 = 4 zl
odp
długopis kosztowal 4 zł


zad3.
x- ilość dzieci
y - ilość dorosłych

5,5x+11y=9350
x+y=1200

5,5x+11y=9350
y=1200-x

5,5x+11(1200-x)=9350
5,5x+13200-11x=9350
-5,5x=-3850
x=700
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-15T18:59:00+01:00
Zad.1
Analiza:
x-ilość mleka w jednym naczyniu
x+2,2-ilość mleka w drugim naczyniu
6,8-oba naczynia

Rozw.
x+x+2,2=6,8
2x=6,8-2,2
2x=4,6 /÷2
x=2,3

Odp.:W jednym naczyniu jest 2,3l mleka a w drugim 5,5l mleka.

Zad.2

Analiza:
x-cena zeszytu
2x-cena długopisu
3x+2x-cena zakupów
18-cena zakupów Jacka

3x+2x=18 2×3,6=7,2
5x=18 /÷5
x=3,6

Odp.: Długopis kosztuje 7,2zł

Zad.3
Analiza:
x-liczba dorosłych
y-liczba dzieci
11-cena biletu dorosłego
11÷2-cena biletu dziecka
1200-wszystkie osoby
9350-suma pieniędzy zapłaconych

Rozw.
rozwiązane jest w układzie rownań
x+y=1200 11÷2=5,5
11x+5,5y=9350

x=1200-y
11x+5,5y=9350

x=1200-y
11×(1200-y)+5,5y=9350

x=1200-y
13200-11y+5,5u=9350

x=1200-y
-5,5y=-3850 /÷(-5,5)

x=1200-y
y=700

x=500
y=700

Odp.:Dzieci było 700.