Odpowiedzi

2010-03-15T19:41:27+01:00
1. Kampania w Norwegii. Dla Niemmiec odciętych blokadą morską od dalekiego świata jedynym źródłem rudy żelaza były złoża w Kirunie w północnej Szwecji. Trzeba było Szwecję zmusic do uległości i "zabezpieczyć" jej północne rejony przed atakiem ze strony aliantów. W tym celu należało zająć Norwegię. W norweskich fiodrach Niemcy mogli także zyskać doskonałe bazy dla swoich łodzi podwodnych. W kwietniu 1940r. Niemcy przerwały błogą ciszę na zachodnim froncie i poprzez Danię, którą zajęli z marszu, uderzyli na Norwegię.

2.Upadek Francji. 10 maja 1940r. Niemcy uderzyli na Francje i równoczesnie na Belgię i Holandię. Zastosowali taktykę sprawdzona juz w Polsce. Nie atakowali całego frontu, lecz uderzyli silnymi zgrupowaniami wojsk pancernych w kluczowych punktach. Zamiast szturmować linię Maginota, okrążyli ją. Niemcy zdobyli Paryż 22. czerwca, po 6 tygodniach kampanii, Francja skapitulowała.

3.Bitwa o Anglię. W sierpniu 1940r. niemieckie siły powietrzne ruszyły do wielkiej ofensywy lotnieczej przeciw Wielkiej Brytanii. Póki flota brytyjska panowała na morzach, jedynie opanowanie nieba nad Anglia przez Niemców moglo skłonic Anglików do uległości.Brytyjskie Siły powietrzne z determinacja podjeęły wyzwanie. Przez trzy miesiące niemieickie bombowce ruszały na Anglię. Niemcy ponosili coraz większe straty i wkońcu musieli uznać, że atakując z powietrza Anglii nie pokonają. Hitler poniósł pierwsza klęskę.