Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-26T09:09:58+01:00
Książka A. Kamińskiego ,, Kamienie na szaniec " jest dokumentem braterstwa, przyjaźni i patriotyzmu polskiej młodzieży, która odważnie podjęła walkę z okupantem niemieckim podczas drugiej wojny światowej.
Rudy, Alek i Zośka w momencie wybuchu wojny byli absolwentami gimnazjum. Jeszcze podczas nauki w szkole średniej należeli do harcerstwa. Jednak okres prawdziwej próby przyszedł wtedy, kiedy pod groźbą utraty życia młodzi ludzie działali w organizacjach dywersyjnych, a później w polskim podziemiu. Zawsze mogli na siebie liczyć, nawet wtedy gdy Rudy był torturowany, nikogo nie wydał. Zawsze jak wpadali w tarapaty, to nikt się z nich nie zastanawiał, że może się to zakończyć śmiercią. Zawsze gdy tylko, komuś groziło niebezpieczeństwo, ruszali sobie na ratunek. Wspierali się również na co dzień, aby nie zwariować w całkowitej izolacji od świata. Tylko każdy z nich pomagał. Ci młodzi ludzie musieli nauczyć się żelaznej dyscypliny, zdawali sobie sprawę, że najmniejszy błąd popełniony w jakiejś akcji, jest często jednoznaczny ze śmiercią wielu ludzi, dlatego zawsze trzymali się razem . Myślę że , ci chłopcy to wspaniałe postacie którzy dbają o dobro innych. Wszyscy byli sobie wierni i oddani, z pewnością każdy chciałby mieć takich przyjaciół jakimi oni byli ...lub :


Podobno „przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać”. Czy każdy z nas potrzebuje takiej osoby? Czy bohaterstwo i przyjaźń mają w naszym życiu znaczenie? Analizując losy bohaterów książki „Kamienie na szaniec”, uważam, że tak. Głównymi bohaterami powieści Aleksandra Kamińskiego, są Zośka, Alek i Rudy- nastoletni chłopcy, żyjący w czasach okupacji. To na ich przykładzie chciałabym przedstawić, jak wielkie znaczenie ma przyjaźń.

1 5 1