Zapisz odpowiednie równania i zgadnij ich rozwiązania
a)Spodnie kosztują y złotych a koszula jest o 125 złotych tańsza i kosztuje 77 zł
b)Za 2,5 kg gruszek po x złotych za kilogram pani Zofia zapłaciła 12,50 zł
c)Zeszyt w linię kosztuję x złotych.Zeszyt w kratkę jest o 40 groszy droższy.Za dwa zeszyty w kratkę zapłacono 3,20 zł
d)Antek i Wojtek kupili w prezencie dla mamy kwiaty za 7 zł i broszkę za x złotych.Kosztami podzielili się po połowie.Każdy z nich zapłacił 12 zł

3

Odpowiedzi

2010-03-16T14:27:08+01:00
A) y-cena spodni
77- cena koszuli
y-125=77
y=202
spodnie kosztują 202 zł.
b) x-cena gruszek za 1 kg
2,5x=12,50
x=5
kilogram gruszek kosztuje 5 zło.
c) x- cena zeszytu w linie
x+0,40(zł)- cena zeszytu w kratkę
(x+0,40)*2=3,20
2x+0,80=3,20
2x=2,40
x=1,20
odp. zeszyt w linie kosztuje 1.20 zł.
d) x-cena broszki
7+x=12*2
7+x=24
x=17
odp. broszka kosztowała 18 zł.
11 4 11
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-16T14:31:38+01:00
A) Spodnie kosztują y złotych a koszula jest o 125 złotych tańsza i kosztuje 77 zł.

y - 125 = 77
y = 77 + 125
y = 202
Odp.: Spodnie kosztują 202 zł.

b) Za 2,5 kg gruszek po x złotych za kilogram pani Zofia zapłaciła 12,50 zł.

2,5 kg * (2 * x) = 12,50
2x = 12,50 zł - 2,5
2x = 10 zł
x = 10 zł : 2
x = 5 zł
Odp.: Kilogram gruszek kosztuje 5 zł.

c)Zeszyt w linię kosztuje x złotych. Zeszyt w kratkę jest o 40 groszy droższy.Za dwa zeszyty w kratkę zapłacono 3,20 zł

x + (x + 40 gr) = 3,20 zł
2x = 3,20 zł - 40 gr
2x = 2,80 zł
x = 2,80 zł : 2
x = 1,40
1,40 zł + 40 gr = 1,80
Odp.: Zeszyt w linię kosztuje 1,40 zł, a zeszyt w linię kosztuje 1,80.

d)Antek i Wojtek kupili w prezencie dla mamy kwiaty za 7 zł i broszkę za x złotych.Kosztami podzielili się po połowie.Każdy z nich zapłacił 12 zł
7 zł + x = 24 zł
x = 24 zł - 7 zł
x = 17 zł
Odp.: Broszka kosztuje 17 zł.

Proszę ;D
31 4 31
2010-03-16T14:38:02+01:00
A)
y-125=77
y=77+125
y=202
b)
2,5x=12,50
x=12,50:2,5
x=5
c)
2(x+0,40)=3,20
2x+0,80=3,20
2x=3,20-0,80
2x=2,40
x=1,20
d)
7+x=12×2
7+x=24
x=24-7
x=17
10 4 10