A) wybierając się na wycieczkę, Marcin kupił 0,6 kg jabłek po 2,35 zł za kilogram, 1 i 1/4 kg gruszek po 3,40 zł za kilogram i 80 dag mandarynek. Ile ważyły te zakupy?

b) Ile kosztowały kupione przez Marcina jabłka, a ile gruszki?

c) Za swoje zakupy Marcin zapłacił łącznie 9,54 zł. Ile kosztował kilogram mandarynek?





proszę o dokładne rozwiązanie tego zadania

2

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-16T14:22:15+01:00
A) Kilogram ma 100 dag
80 dag to 0,8 kg

0,6 kg+1,25kg +0,8 kg= 2,65 kg

Odp: Zakupy ważyły 2,65kg.

b) cena jabłek - 0,6*2,35= 1,41 (zł)
cena gruszek - 1,25*3,4= 4,25 z (zł)

Odp: Jabłka kosztowały 1,41zł, a gruszki 4,25zł

c) 9,54 zł - (1,41+4,25)= 9,54 zł- 5,66zł = 3,88
3,88 - cena 0,8 kg mandarynek .
0,8*x=3,88
x= 3,88/0,8
x= 4,85zł

Odp: Kilogram mandarynek kosztuje 4,85 zł :)))))
1 5 1
2010-03-16T14:25:37+01:00
0,6 kg = 60 dag
1 1/4 = 125 dag
80 dag
60 dag + 125 dag + 80 dag = 265 dag = 2 , 65 kg
Odp .: Te owoce ważyły razem 2,65 kg

2.35 zł :10 = 0,235 zł
0,235 zł X 6 = 1,41 zł
Odp.: Jabłka kosztowały 1 ,41 zł .

3,40 zł : 4 = 0,85 zł
3,40 + 0,85 zł = 4,25 zł
Odp.: Gruszki kosztowały 4,25 zł .

4,25 zł + 1,41 zł = 5,66 zł
9,54 zł - 5,66 zł = 3,88 zł
Odp.: Kilogram mandarynek kosztował 3,88 zł .

Pozdrawiam :)

2 3 2