* Pan Kowalski pożyczył w banku 80 000 zł na budowę domu na okres trzech lat. Stopa procentowa na budownictwo mieszkaniowe w tym banku wynosiła 12% w stosunku rocznym. Ile odsetek zapłacił pan Kowalski, jeżeli:
a) odsetki spłacał po każdym roku (procent prosty), a kredyt spłacił jednorazowo po trzech latach,
b) odsetki spłacił wraz z kredytem po trzech latach (procent składany)?

* Kapitał 2000 dolarów złożono na lokacie dwuletniej, oprocentowanej w wysokości 4% w stosunku rocznym. Oblicz kapitał końcowy, gdy:
a) odsetki dopisywane są do kapitału na końcu każdego roku oszczędzania,
b) odsetki są kapitalizowane co 6 miesięcy.
Wynik zaokrąglij do pełnych centów.

* Kapitał 5000zł wpłacono do banku, w którym wysokość oprocentowania wynosi 12% w skali roku. Po ilu latach wartość końcowa kapitału wyniesie 6272zł, jeśli bank stosuje kapitalizację roczną.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-25T23:14:14+01:00
Zad.1]a] 12% z 80000×3lata=0,12×80000×3=28800zł odsetek zapłacił w sumie zad.1b]80000+0,12×80000=89600 -po 1 roku 89600+0,12×89600=100352-po 2 roku 100352+0,12×100352=112394,24zł -80000=32394,24-tyle odsetek musiał spłacic zad.2 wiec widzisz na czym to polega jesli ktos spłaca kredyt to oprócz kwoty pobranej spłaca tez odsetki ,a 12% to 0,12 i np masz kredyt 5000zł a odsetki 12% to liczysz 5000+0,12 razy 5000=5000+600=5600 a w drugim roku juz nie płacisz odsetek od tych 5000 tylko od 5600 te 2 zadania sa takie same i zrób samodzielnie-wytłumaczenie jest wazniejsze
2 5 2
2009-10-25T23:20:29+01:00
5000*12%=600 I rok
5000+600=5600
5600*12%=672
5600+672=6272 II rok

a) 2000*4% =80 2000+80= 2080*4%=83,20 2000+83,2=2083,20
b) 2000*4% =80 : 360dni *180dni=40
2000+40= 2040*4%=81,60 :360dni *180dni=40,80 2040+40,80=2080,80

kredyt 80000*12% =9600 roczne odsetki od kredytu
9600+9600+9600=28800 odsetki za cały okres kredytowania

9600+9600+9600=28800+80000=108800 kredyt z odsetkami po trzech latach
1 1 1