Odpowiedzi

2012-11-03T15:25:42+01:00

Dziady cz. II z pewnością uczą nas właściwego postępowania i tego, jak godnie żyć. Pojawianie się duchów nie było bezpodstawne - każdy duch uczestniczący w obrzędzie zrobił coś złego za życia, przez co nie może trafić do Nieba. Złe rzeczy dokonane przez naszych bohaterów przestrzegają nas przed złym i niewłaściwym postępowaniem przez które nie będziemy mogli trafić do Nieba. Ich życiowe doświadczenia są dla nas niezwykle przedatne, bo wiemy czym mamy się kierować za życia.

1 5 1
2012-11-03T15:56:41+01:00

W lekturze "Dziady" cz. II z pewnoscia mozemy odnaleźć odpowiedź na pytanie jak zyć, aby być człowiekiem.

Lektura "Dziady " cz.II uczy nas postaw moralnych, które powinny być w naszym zyciu ważne, aby być człowiekiem. Ludzie, którzy w swoim życiu nie kierują się empatią ani współczuciem nie mogą liczyć na pomoc innych.Nalezy, więc zauważać na swojej drodze tych, którzy cierpią. Nie mijać ich obojętnie, ale wesprzeć ich choćby dobrym słowem. Bycie egoistą nie jest własciwym sposobem na życie. Życie nie polega wyłącznie na chwilach radosnych i beztroskich. Trzeba w nim także doznać bólu i goryczy, aby w pełni je przezyć i zrozumieć.

Cytat, "Kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże"mówi o tym, że aby być człowiekiem należy zachowywać się w stosunku do innych ludzi z wielkim szacunkiem ,oddaniem i miłoscią. Powinniśmy mieć na uwadze dobro drugiego człowieka. Wspierać go w trudnych momentach życiowych , okazywać mu zrozumienie i empatię. Jeżeli nie będziemy okazywać swojego serca cierpiącym, to nie możemy liczyć na to, że ktoś wyciągnie do nas pomocną dłoń jezeli znajdziemy się w trudnej sytuacji życiowej. Należy pomagać potrzebującym , a wtedy i my będziemy mogli liczyć na wsparcie ze strony innych ludzi. Dlatego warto w swoim życiu być zawsze człowiekiem.