Odpowiedzi

2010-03-16T17:37:53+01:00
X- cena 1 kg jablek
y- cena 1 kg gruszek

4x + 5y = 22,20zl
0.6y = x
4 * 0.6y + 5y = 22,20
2,4y + 5y= 22,20
7,4y= 22,20
y= 3 zl

0.6 * 3 = x
1,8zl = x

Odp: 1 kg jablek kosztowal 1,8 zl, a 1kg gruszek 3zl.
1 2 1
2010-03-16T17:41:07+01:00
Za 4 kg jabłek i 5kg gruszek zapłacono 22,20zł. Cena 1kg jabłek stanowi 60% ceny 1kg gruszek. Oblicz cenę 1kg jabłek i 1kg gruszek.
x = cena jabłek
4x + 5* 60 % ceny *x = 22,20
4x + 5 * 0,6x
4,6x + 5 = 22,20 | -5
4,6x = 17,20 | : 4,6
x = 3,739
X = 3,74 -1 kg jabłek

1 kg gruszek o,6 * 3,74 = 2,25


2010-03-16T17:50:34+01:00
X- kg jabłek
y- kg gruszek

4x+5y=22,20
x=y*0,60

4x+5y=22,20
x-0,60y=0/*(-4)

4x+5y=22,20
-4x+2,4y=0

7,40y=22,20
y=3zł

4x+5*3=22,20
4x+15=22,20
4x=22,20-15
4x=7,20/:4
x=1,80

(1,80*4)+(3*5)=22,20

Odp. Kilogram jabłek kosztował 1,80, natomiast kg gruszek 3 zł.