Błagam szybko! I wypiszcie wszystkie obliczenia


Kompot (przepis Czesi)
(porcja dla jednej osoby)
9 dag śliwek, 5 dag wiśni, 0,3 l wody, 4 dag cukru.

1 litr waży 1 kg

zad.1 W szkolnej stołówce obiady je 100 osób. W hurtowni a której kupuje się produkty do stołówki, 1 kg wiśni - 3,15 zł, 1 kg śliwek kosztuje 4,60 zł a 1 kg wiśni - 3,78zł.
a)Ile będą kosztowały produkty potrzebne do przygotowania kompotu według przepisu Czesi?

b) A ile by kosztowały te produkty, gdyby w stołówce jadało obiady 150 osób?

2

Odpowiedzi

2010-03-16T18:07:23+01:00
A)
produkty potrzebne na kompot dla 100 osób.:
100*9 dag śliwek=900dag śliwek = 9 kg śliwek
100*5dag wisni=500dag wisni=5 kg wiśni
100*4dag cukru=400dag cukru=4kg cukru

koszt śliwek:
9*4,60=41,40[zł]
koszt wisni:
5*3,78=18,90[zł]
koszt cukru:
4*3,15=12,60[zł]
RAZEM:
41,40+18,90+12,60=72,90[zł]
Odp.produkty bedą kosztowały 72,90zł.

b)
150osob to 150% z liczby 100
150%*72,90=109,35[zł]
odp.Gdyby było 150 uczniow to kosztowaaloby 109,35zł

mam nadzieje ze pomogłam
tez jestem z 6 kl.
tam w treci zrobiłas maly błąd.
życze powodzenia na teście
xD
mam nadzieje ze pomoglam
2010-03-16T18:10:53+01:00
Koszt przygotowania kompotu dla 100 osób to:

9kg śliwek po 4,60/kg to 9*4,60=41,40
5 kg wiśni po 3,15zł/kg to 5*3,15=15,75
4 kg cukru (bo to ostatnie to chyba cukier a nie znowu wiśnie) 4*3,78=15,12

suma kosztów 41,40+15,75+15,12=72,27 zł



koszt przygotowania kompotu dla 150 osób to 72,27+(72,27*0,5)= 72,27+36,13=108,40 zł

jeśli cukier kosztuje 3,15 a wiśnie 3,78/kg to

9 kg śliwek =41,40 zł
5 kg wiśni po 3,78/kg to 5*3,78=18,90
4 kg cukru po 3,15/kg to 4*3,15=12,60

suma kosztów 41,40+18,90+12,60=72,90 zł

dla 100 osób 72,90zł

dla 150 osób

72,90+(72,90*0,5)=72,90+36,45=109,35 zł
1 5 1