Samochód Jana zużywa 6,5 litrów paliwa na 100 km.Jeden litr paliwa kosztuje 4,80.Jan zamierza pojechać samochodem z domu do stadniny oddalonej o 40 km.Oblicz, ile będzie kosztowało paliwo na przejazd z domu do stadniny i z powrotem.Zapisz wszystkie obliczenia

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-16T19:14:22+01:00
6,5l:10=0,65l - zużywa na 10 km
(40km*2):10=8km - droga w tą i z powrotem
8*0,65=5,2l - ilość litrów zużytych na przejazd
5,2*4,80=24,96zł - cena za 52 litry paliwa czyli za drogę w tą i z powrotem

Odp.Paliwo będzie kosztowało 24,96 złotych.
2010-03-16T19:15:38+01:00
100 km- 6,5 litrów paliwa
10 km- 0,65 litra paliwa
40 km- 0,65*4
40 km- 2,6 litrów paliwa
1 litr=4,80 zł
2,6 litra * 4,8 zł=12,48 zł
12,48zł * 2=24,96 zł