×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-10-26T15:19:03+00:00
Jedność akcji

jedność miejsca

jedność czasu
0 0 0
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-26T16:33:36+00:00


Akcja rozgrywa się w Tebach, ale nie historycznych, lecz w mitycznej, legendarnej przeszłości, przed pałacem królewskim.
Akcja tragedii rozpoczyna się przed świtem. Wynika to z pierwszych słów chóru, który w pieśni parodosowej wita wschodzące słońce. Tragedia kończy się w późnych godzinach nocnych.tylko boskim trybunałom. Odmówienie pochówku jest przestępswem religijnym i ściąga gniew bogów.

konflikt

Wedłóg Kregona zmarły wróg dalej jest wrogiem i należy go ukarać zgodznie z ludzkim prawem. Co więc sądzi on ,iż z władzą łączy sie przywilej ustanowienia prawa i egzekowania go, dlatego czuje sie w mocy ukarać nieposłuszną dziewczyne. Jego zakaz ma moralne uzasadznienie: Polinik jest zdrajcą ojczyzny, nie można tak samo traktować zdrajcy ojczyzny i jej obrońcy.
Antygona domaga sie przeszczegania prastarych, niepisanychpraw. Protestuje przeciwko osądzaniu zmarłych tak jak żywych. Według niej śmierć zamazuje wszystkie winy , zmarły nie może być karany z wyroku ludzkiego, bo podlega już
Tak więc konflikt sprzecznych racji Antygony i Kreona opiera sie na antytezie: prawo boskie i prawo ludzkie.
Problem ten nie wyczerpuje moralnych zagadnień tragedii. W konflikcie między bohaterami dostrzegamy jeszcze jedną antytezę: państwo i jednostka. Kreon sądzi wszystkich według prawa które ustanowił człowiek. Antygona kocha swoich braci i poczówa się do obowiązku pochowania ich obu tak samo.
Konflikt podstaw oparty jest na jeszcze jednej antytezie: rozumu i serca.
Kreon kieruje sie rozumem przez co cały czas obwinia Polinika. Antygona kieruje sie sercem dzienki czemu sprzeciwia się prawom władcy.

tragizm

Przybywa zwiastun i przynosi wieść ośmierci Antygony i samobójstwie Hajmona. Euredyka na wieść o śmierci syna przebija się mieczem.
0 0 0
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci