Uczniowie klasy 3a kupili w sklepiku szkolnym 6 paczek paluszków po 1.50 zł za paczkę, 4 butelki lemoniady i 5 paczek ciastek. Za zakupy zapłacili 30 zł. Gdyby kupili tyle samo paluszków,5 butelek lemoniady i 4 paczki ciastek zapłaciliby 30 gr więcej.zapisz układ równań przyjmij że x - cena 1 butelki lemoniady i y - cena 1 paczki ciastek. Oblicz cenę butelki lemoniady i cenę paczki ciastek. Zapisz obliczenia. !!!

2

Odpowiedzi

2010-03-16T22:34:49+01:00
6 paczek paluszków po 1,50
4 lemoniady po x
5 paczek ciastek po y
Układ równań:
*(6*1,50)+(4x)+(5y)=30
**(6*1,50)+(5x)+(4y)=30


* 4x=30-9-5y
***x=21-5y/4
**9+(5*(21-5y/a))+4y=30,30
9+(105-25y)/4+4y=30,30 /*4
36+105-25y+16y=121,2
19,8=9y
y=2,2

*** x=21-(5*2,2)/4
x=(21-11)/4
x=2,5



Cena y to 2,2 zł a x to 2,5 zł
2010-03-16T22:50:12+01:00
Cena 1 butelki lemoniady x
Cena 1 paczki ciastek y

6*1,5+4x+5y=30 zł
6*1,5+5x+4y=30+0,30

9+4x+5y=30
9+5x+4y=30,30

4x=30-9-5y /4
x=21/4-5/4y

5(21/4-5/4y)+4y=30,30-9
105/4-25/4y+4y=21,3
-25/4y+16/4y=21,3-26,25
-9/4y=-4,95
-2,25y=-4,95
y=2,2zł
x=21/4-5/4y=5,25-1,25*2,2=5,25-2,75=2,5zł

Cena 1 butelki lemoniady x=2,5 zł
Cena 1 paczki ciastek y=2,2 zł

Spr.

6*1,5+4x+5y=9+4*2,5+5*2,2=9+10+11=30 zł
6*1,5+5x+4y=9+5*2,5+4*2,2=9+12,5+8,8=30,30 zł
Odp.
Butelka lemoniady kosztowała 2,50 zł, a paczka ciastek 2,20 zł.
pozdrawiam:)