W sobotę jakub przeczytał połowę książki, w niedzielę 3/4 pozostałej części , a w poniedziałek doczytał do końca. W którym dniu tygodnia Jakub największą cześć ksiązki , a w którym najmniejszą ?
odp : ... ?

W bibiotece jest 24600 książek . 5 % z nich to książka z których można korzystać tylko z czytelni bibioteki. Pozostałe można wypożyczyć do domu. Ile jest takich książek , a które można wypożyczyć do domu ?
odp : ...?.

Pani bibiotekarka kupiła do czytelni atlas , słownik i enyklopedię. Atlas kosztował 52,80 zł. Słownik był 2 razy tańszy od atlasu. Encyklopedia kosztowała tyle , co atlas i słownik razem. Ile złotych kosztowała encyklopedia ? Ile złotych eszty otrzymała pani bibiotekarka , jeśli za zakupy zapłaciła banknotem dwustuzłotowym ?
odp : ...?

Trzy tomy trylogii A. Fiedlera mają łącznie 625 stron. Tom pierwszy ma o 59 stron wiecej niż trzeci, a drugi o 170 stron więcej niż trzeci. Oblicz , ile stron ma każdy z tonów twej trylogii .
odp : ...?

odpowie ktoś ? bardzo prosze : - )
dla nie których bardzo prostę , ale nie dla mnie .

3

Odpowiedzi

2010-03-16T21:49:49+01:00
1 sobota - ½ książki = ⁴/₈
niedziela - ¾*½=⅜ książki
poniedziałek - 1 - (½+⅜) = 1 -(⁴/₈+⅜) = 1-⅞ = ⅛ książki
najwięcej przeczytał w sobotę, najmniej w poniedziałek

2
Książki tylko w czytelni:
0,05*24600=1230

książki, które można wypożyczyć do domu
24600-1230=23370

3
cena słownika:
52,80 / 2 = 26,40 zł

cena encyklopedii:
52,80+26,40=79,20 zł

reszta:
200-(26,4+79,2+52,8)=200-158,4=41,6

4
x - trzeci tom
x+59 - pierwszy tom
x+170 - drugi tom

x+x+59+x+170=625
3x=625-229
3x=396 | /3
x=132 - trzeci tom

132+59=191
132+170=302
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-16T21:51:20+01:00
Zad1.
x - liczba stronic tej książki
sobota
Jakub przeczytał 0,5*x
niedziela
Jakub przeczytał( 3/4) *(x -0,5 x) = (3/4) *0,5 =0,75*0,5x=0,375x
poniedziałek
Jakub przeczytał x - ( 0,5x + 0,375x) = x - 0,875x = 0,125x
Odp. Jakub przeczytał największa cześć książki w sobotę,
a najmniejszą w poniedziałek.

zad2.

24600 książek:
5%- można wypożyczać w czytelni

100%-24600
10%-2460
1%-246
246×5=1230
24600-1230=23370
odp.:można wypożyczać 23370 książek


zad3.
atlas=52,80
słownik=52,80:2=26,40
encyklopedia=52,80=26,40=89,20zł

zad4.

x-ilość stron w trzecim tomie
x+59+x+170+x=625
3x=625-229
3x=396
x=132
132+59=191
132+170=302
Odp:Pierwszy 191, drugi 302 trzeci 132
2010-03-16T22:02:40+01:00
Zad 2
5%*24600=0,05*24600=1230
24600-1230=23370
zad 3
atlas-52,8
slownik-52,8:2=26,4
encyklopedia=52,8+26,4=79,2
200-(52,8+26,4+79,2)=200-158,4=41,6
zad 4
tom1-x+59
tom2-x+170
tom3-x
x+59+x+170+x=625
3x=625-(59+170)
3x=625-229
3x=396/:3
x=132
tom1-132+59=191
tom2-132+170=302
tom3=132
spr.191+302+132=625
odp.tom pierwszy ma 191 stron,tom drugi 302 strony,a tom trzeci 132 strony
1 5 1