Odpowiedzi

2010-03-17T15:15:02+01:00
Motyle:
barczatka kataks (Eriogaster catax)
modliszka:
Modliszki (Mantodea)
modliszka zwyczajna (Mantis religiosa)
2010-03-17T15:16:32+01:00

Modliszka zwyczajna Jedyny przedstawiciel modliszek w Europie Środkowej. Ubarwienie ciała zielone, żółtozielone lub jasnobrunatne. Samce są mniejsze od samic. Samica osiąga od 50 do 75 mm, a samiec od 40 do 60 mm. Można ją spotkać od sierpnia do października kiedy jest dostatecznie ciepło. W Polsce występuje tylko w części południowej na ciepłych,suchych stanowiskach. Jej środowiskiem życia są śródleśne łąki, polany i brzegi lasów. Poluje na inne owady lub pająki siedząc nieruchomo na niskich roślinach i czekając, aż ofiara przybliży się na tyle, żeby można było chwycić ją parą przednich odnóży. Złapaną ofiarę zjada żywcem zaczynając od głowy. Samica składa od 100 do 200 jaj w przylegającym do łodygi rośliny kokonie.

Paź żeglarz - motyl zaliczany do rodziny paziowatych.

Wygląd
Owad widziany z boku z charakterystycznymi wypustkami na tylnych skrzydłach

Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi 7-8 cm. Ubarwienie skrzydeł jasnożółte z czarnymi, klinowato zwężającymi się pręgami, tylna para skrzydeł zakończona wypustkami w kształcie szpica, na ich brzegu znajduje się dodatkowo czerwono-czarna plamka.

Stadia rozwojowe
Gąsienice pazia żeglarza żerują głównie na krzewach i drzewach owocowych, m.in. na śliwach i jabłoniach, a także tarninie i głogu. Są zielonkawe w liczne czerwone i brązowe kropki. Ubarwienie gąsienicy pełni funkcję obronną, gdyż imituje ptasie odchody. Poczwarka jest zielona lub brązowa (zimująca), przytwierdzona kremastrem do łodygi, przepasana jedwabną nicią w połowie długości (zwrócona kremastrem do dołu).

Czas lotu
Motyl pojawia się w drugiej dekadzie maja i lata do końca czerwca. W Polsce sporadycznie pojawia się drugie pokolenie przy wyjątkowo ciepłym lecie.
1 3 1