1. Za 5 ryz papieru ksero (1 ryza to 500 sztuk) zapłacono 62,50 zł. Ile ryz tego papieru można kupić za 187,50 zł? Ile kosztuje 20 ryz tego papieru?

2. Światło w ciągu 4 sekund pokonuje drogę 12 × 10(do potęgi 5) km. W jakim czasie pokona drogę 15 × 10(do potęgi 5) km? Oblicz prędkość światła.

3

Odpowiedzi

2010-03-17T18:38:38+01:00
1. Za 20 ryz: 4x62,5= 250 zł

jedna ryza 12,5

Za 187,5 można kupić : 187,5/12,5= 15

2. nie wiem
  • Użytkownik Zadane
2010-03-17T18:39:05+01:00
1.
5 ryz papieru – 62,50 zł

62,50 zł : 5 = 12,50 zł

12,50 – cena jednej ryzy

x ryz papieru – 187,50 zł

187,50 zł : 12,50 zł = 15 (sztuk)

20 * 12,50 zł = 250 zł
(* - znak mnożenia)

Odp. Za 187,50 zł można kupić 15 ryz, a 20 ryz kosztuje 250 zł.

2.
5²- 25

Prędkość światła: 12 * 10^5 km / 4sek = 3 * 10^5 km / s = 300000 km / s

15 * 10^5 km światło pokona w czasie:
15 * 10^5 / (3 * 10^5) = 15 / 3 = 5sek.
2010-03-17T18:40:27+01:00
62,50/5=12,50zł - cena 1 ryzy
187,50/12,50=15 liczba kupionych ryz papieru
20*12,50=250 tyle zapłacimy za 20 ryz papieru