Zadanie 1:
Marian kupił 0,6 kg jabłek po 2,35 za kilogram, 1 ¼ ( jeden i jedna czwarta) kg gruszek po 3,40 za kilogram i 80 dag mandarynek. Ile ważyły te zakupy??
1a) Ile kosztowały jabłka i gruszki??
1b) Za swoje zakupy Marian zapłacił 9,54zł. Ile kosztował kilogram mandarynek?

Zadanie 2:
a)Za 35 dag sera Ania zapłaciła 5,46zł. Ile kosztuje 1kg tego sera??
b)Za 0,3 kg szynki Ewa zapłaciła 7,44zł. Ile kosztuje 40 dag szynki??

Zadanie3:
Proszek do prania jest w dwóch opakowaniach małym o wadze 500g i dużym o wadze 2,4 kg. Ile kosztuje proszek w dużym opakowaniu jeśli wiemy że w małym kosztuje 7,50zł.
a)Ile zapłacisz za 1kg proszku w małym opakowaniu??
b)Cena 1kg proszku w dużym opakowaniu jest niższa o 20% niż cena 1kg proszku w małym opakowaniu. Ile kosztuje duże opakowanie proszku??

Mam nadzieje że mi pomożecie, Bardzo was proszę mam to na 18.03

Proszę i dziękuję...

3

Odpowiedzi

2010-03-17T19:09:14+01:00
1.
waga zakupów 0,6kg + 1 1/4kg + 80dag =0,6kg + 1,25kg + 0,8 kg= 2,65kg
zakupy ważyły 2,65 kg
a)
cena jabłek 0,6*2,35=1,41 zł
cena gruszek 1,25*3,4=4,25 zł
b) koszt mandarynek 9,54 -(1,41+4,25)=3,98
mandarynki kosztowały 3,98

2.
a)35dag sera -- 5,46zł
350 dag=3.5kg sera -- 5,46*10=54,6zł
1kg sera -- 54,6/3,5=15,6 zł
1 kg sera kosztuje 15,6 zł

b) 0,3kg = 30dag szynki --7,44zł
10 dag szynki -- 7,44/3=2.48zł
40 dag szynki 2,48*4=9,92zł
40 dag szynki kosztuje 9,92 zł

3.
500g proszku -- 7,5 zł
1 kg proszku -- 2*7,5= 15 zł
2.4 kg proszku -- 2,4 * 15 = 36 zł
2.4kg proszku kosztuje 36 zł
a) 1kg -- 2* 7,5=15zł
1 kg proszku kosztuje 15 zł

b) 100% - 20% = 80%
80% z 36zł 0.8*36=28.8zł
duże opakowanie kosztuje 28,8 zł


za ewentualne błędy przepraszam :D
2010-03-17T19:11:54+01:00
Waga zakupów

0,6 kg+ 1,25kg +0,8 kg = 2,65 kg

za jabłka zapłacono

0,6*2,35=1,41 zł
za gruszki załacono
1,25*3,4=4,25 zł

cena mandarynek za kilogram

€9,45-4,25=5,2 zł
80x=100*5,2
80x=520/80
x=6,50 zł

zadanie 2

35x=5,46*100
35x=546/35
x=15,60 zł


30x=40*7,44
30x=297,6/30
x=9,92 zł


zadanie 3

0,5x=7,5*2,4
0,5x=18/0,5
x=36 zł duży proszek

1kg proszku w małym opakowaniu to 2*7,5= 15zł


kg proszku w małym opakowaniu 15zł -20%=15- 15*0,20=12zł
12zł za kilogram jeśli w opakowaniu jest 2,4 kg to 12*2,4=28,80zł
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-17T19:56:51+01:00
1. zakupy ważyły: 0,6kg+1,25kg+0,8kg=2,65 kg
1,25 to liczba 1 i 1/4, a 0,8 to zamiana 80 dag na kg czyli 80*0,01=0,8
1a)0,6*2,35+1,25*3,40=1,41+4,25=5,66
1b)x*0,8=3,88 a 3,88 to 9,54-5,66=3,88
x=3,88/0,8 x=4,85- cena za kg mandarynek

2.a) 35 dag*0,01=0,35 kg
0,35*x=5,46 x=5,46/0,35 x=15,60- cena 1 kg sera
b)40 dg*0,01=0,40kg
0,3-7,44
0,4-x
0,3x=7,44*0,40
0,3x=2,976/0,3
x=9,92-cena za 0,40 kg sera

3.mały proszek-500g*0,001kg=0,5 kg
duży proszek-2,4
0,5-7,50
2,4-x
0,5x=7,50*2,4
0,5x=18/0,5
x=36-cena za duży proszek
a)7,50-0,50kg
x-1kg
0,50x=7,50/0,50
x=15-cena za 1 kg proszku w małym opakowaniu
b)15zl-cena malego proszku
15-20%- cena dużego proszku
15-20%=12-cena za 1kg dużego proszku
6 2 6