Pociąg jedzie z Krakowa do Tarnowa według poniższego rozkładu jazdy. Oblicz średnie szybkości pociągu na poszczególnych odcinkach trasy Kraków - Tarnów oraz średnią szybkość pociągu na całej trasie.
Droga (km) Stacja Godzina
0 Kraków 10:00
40 Bochnia 10:50
55 Brzesko 11:05
80 Tarnów 11:45

z góry dziękuję za odpowiedź ;)) =)

1

Odpowiedzi

2012-09-10T13:28:34+02:00

a)  Średnie prędkości na poszczególnych odcinkach:

1.   Kraków - Bochnia

s1 = 40 km

t1 = 10:50 - 10:00 = 50 min = 0,83 h

v1śr = s1/t1 = 40km/50min = 0,8 km/min ≈ 48 km/h

 

2.   Bochnia - Brzesko

s2 = 55km - 40km = 15 km

t2 = 11:05 - 10:50 = 15 min = 0,25 h

v2śr = s2/t2 = 15km/15min = 1 km/min = 60 km/h

 

3.   Brzesko - Tarnów

s3 = 80km - 55km = 25 km

t3 = 11:45 - 11:05 = 40 min = 0,666 h ≈ 0,67 h

v3śr = s3/t3 = 25km/40min = 0,625 km/min ≈ 37,5 km/h

 

b)  Średnia prędkość na całej trasie:

vśr = s/t

s = 80 km

t = 11:45 - 10:00 = 1h 45min = 105 min = 1,75 h

 

vśr = 80km/105min ≈ 0,76 km/min ≈ 45,7 km/h