1)Pan Karol założył konto w banku i wpłacił na nie 550zł na półroczną lokatę.Oprocentowanie tej lokaty wynosi 7% w skali roku,a podatek od odsetek wynosi 20%.Ile złotych bedzie mógł podjąć pan Karol z banku po upływie terminu lokaty?

2)Mieszknie kosztuje 80tys. zł brutto (z VAT).Stawka VAT wynosi 7%.Ile kosztowałoby to mieszkanie,gdyby stawka VAT wynosiła 22%

3)Dwie godziny przed zamnknieciem targowiska sprzedawca obniżył cenę pomidorów o 10%,a po kolejnej godzinie-jeszcze o 20%.O ile procent zmniejszyła się cena pomidorów?

4)Najwięcej diamentów wydobywa sie w Australii.Rocznie około 30mln karatów,co stanowi 27,2% wydobycia światowego.Ile kilogramów diamentów wydobywa sie rocznie na świecie? 1 karat to 0,2g.

5)Rowerzysta przebył pewna trasę w ciągu 2h 36min,ale powiedział,że pokonał tą trasę w około 2,5 godziny.Jaki jest błąd względny takiego przybliżenia?

2

Odpowiedzi

2009-10-26T19:48:10+01:00
1.
Kwota początkowa: 550zł.
Oprocentowanie: 7% (na rok)
podatek: 20%
czas trwania lokaty: pół roku

Rozwiązanie:
550 * 7%= 550 * 0,07=38,5
38.5 : 2 =19,25 (dzielimy na dwa bo oprocentowanie jest na rok a lokata na pół roku)

19,25 - 100%
x - 20%

x= 19,25 * 80%= 19,25 * 0,8= 15,4
19,25- 15,4 = 3,85 (podatek)
19,25- 3,85 = 15,4
550 + 15,4 =565,4
Odp.Pan Kowalski będzie mógł podjąć 565,4 zł.

2.
kwota 1: 80tys.
Vat1: 7%
kwota2: ?
Vat2: 22%

Rozw.
80000-100%
x -7%
x= 80000 * 93%= 80000 * 0,93 = 74400

74400- 100%
x - 22%
74400 * 22%= 74400 * 0,22= 16368
74400+ 16368 = 90768
Odp. to mieszkanie wynosiłoby 90768zł.
2009-10-26T19:57:02+01:00
1.
550-100%
x-7%
x=550*7/100=38,5
38,5:2=19,25

19,25-100%
x-20%
x=19,25*20/100=3,85 - tyle zarobi
550+3,85=553,85 - tyle będzie mógł wybrać

2.
80000-100%
x-7%
x=80000*7/100=5600
80000-5600=74400 - cena mieszkania bez VAT

74400-100%
X-22%
X=74400*22/100=1628
74400+1628=76028 - cena mieszkania z 22% VAT