×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Mam problem z dwoma zadaniami z PO na 28.10 (czyli na jutro), mam nadzieję, że pomożecie :)

zad1 Opisz skutki działania promieniowania przenikliwego
zad2 Opisz skutki działania impulsu elektromagnetycznego
Z góry dziękuje za odpowiedź :)
2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-27T11:21:10+00:00
Jeden z czynników rażenia wybuchu jądrowego - stanowi strumień promieniowania gamma i promieniowania neutronowego, zdolny do przenikania przez różne materiały o znacznej grubości. Czas rażącego działania promieniowania przenikliwego jest stosunkowo krótki i wynosi 10-15 s. Promieniowanie przenikliwe powoduje schorzenie organizmu w postaci choroby popromiennej. Pochłania 5% energii wybuchu..Piorun może wywołać pożar. Uderzenia rozrywają pnie drzew i mury, potrafią oderwać płyty kamienne wykładzin dachowych, murów ważące do 100 kg i odrzucić je na kilka metrów, przepalają cienkie druty, wywołują uszkodzenia instalacji elektrycznych, telefonicznych i innych opartych o metalowe przewody, niszczą urządzenia elektryczne. Temperatura w kanale przewodzenia pioruna jest tak wielka, że krzemionka zawarta w ziemi w miejscu uderzenia, topi się, tworząc naturalne szkło nazywane fulgurytem. Działanie na urządzenia elektryczne wywołane jest poprzez bezpośrednie uderzenie pioruna w sieć elektroenergetyczną, a także w przypadku indukowania się napięcia tzw. impulsu elektromagnetycznego, gdy piorun uderzy w pobliżu sieci.

2 5 2
2009-10-27T12:41:12+00:00
1. Promieniowanie przenikliwe
Jest niewidzialne i nieodczuwalne przez zmysły. Przypada na nie 5% energii. Są to promienie gamma i strumienie neuronów. Jest ono emitowana z prędkością światła i trwa 10-15 sekund. Ma ono zmienną zdolność przenikania przez różne przedmioty, powodując zmianę ich właściwości. Wywiera szkodliwy wpływ na organizm człowieka, zwierząt i roślin.
2. Impuls elektromagnetyczny
Wywołuje nadmierne napięcie w przewodach, kablach, obwodach odbiorników. Powoduje liczne zakłócenia pracy lub uszkadza te urządzenia.
2 4 2
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci