Za 6 kg jabłek i 7 kg pomarańczy Bolek zapłacił 30zł. Lolek zapłacił tyle samo za 8 kg jabłek i 6 kg pomarańczy.
a)O ile pomarańcze są droższe od jabłek?
b)Ile razy jabłka są tańsze od pomarańczy?
Daje najlepszą. Tylko rozwiążcie mi to układem równań z obliczeniami bo muszę się tego nauczyć.

3

Odpowiedzi

2010-03-18T19:38:45+01:00
J-jabłka
p-pomarańcze

6j+7p=30
8j+6p=30

6j+7p=8j+6p
p=2j

6j+14j=30
20j=30
j=1,5

6 * 1,5 +7p=30
7p=21
p=3

O ile pomarańcze są droższe od jabłek = 3-1,5=1,5
Ile razy jabłka są tańsze od pomarańczy = 3/1,5 = 2
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-18T19:40:43+01:00
X-cena jabłka y-cena pomarańczy (za 1kg)

6x + 7y=30 obie strony razy -8
8x + 6y=30 obie strony razy 6

-48x -56y = -240
48x + 36y = 180
sumujemy

-20y=-60
y=3zł -----> 6x + 21=30 ---> x=1,5zł
3-1,5=1,5 zł Są droższe o 1,5 zł

3zł/1,5zł=2 jabłka są dwukrotnie tańsze
1 5 1
2010-03-18T20:01:48+01:00
6j+7p=30 /*4
8j+6p=30 /*3

24j+28p=120
24j+18p=90

24j+28p-24j-18p=120-90
10p=30
p=3

6j+7p=30
6j+7*3=30
6j+21=30
6j=30-21
6j=9
j=1,5

jabłka kosztują 1,5zł, a pomarańcze 3zł

3-1,5=1,5
POMARAŃCZE SĄ DROŻSZE O 1,5zł OD JABŁEK

3/1,5=1/2

JABŁKA SĄ 2 RAZY TAŃSZE OD POMARAŃCZY


1 5 1